Sikeresen zárult az ELTE PPK 2023-24-es TDK-programja

2024.09.30.
Sikeresen zárult az ELTE PPK 2023-24-es TDK-programja
A Pedagógiai és Pszichológiai Kar Tudományos Diákköri Programjának keretében nyolc kari intézeti műhely kapcsolódott be a tehetséggondozásba, és összesen 362-en vettek részt a különböző tudományos rendezvényeken. A programok a Nemzeti Tehetség Program és a Kulturális és Innovációs Minisztérium 2,5 millió forintos támogatásával valósultak meg.

2023 őszén három, 2024 tavaszán pedig négy TDK háziversenyre került sor a PPK-n, amelyeken az egyes kari intézetek hallgatói mutatták be kutatásaikat. Összesen 132 hallgató indult a versenyeken, akik kutatásaikat 20 perces prezentációk formájában mutatták be a szakmai zsűri előtt. Az indulók túlnyomó többsége továbbjutott a 2025-ös Országos Tudományos Diákköri Konferenciára (OTDK).

A háziversenyekben részt vettek:

  • Pszichológiai Intézet
  • Neveléstudományi Intézet
  • Felnőttképzés-kutatási és Tudásmenedzsment Intézet
  • Egészségfejlesztési és Sporttudományi Intézet
  • Ember-környezet Tranzakció Intézet
  • Pedagógiai és Pszichológiai Intézet - Szombathely
  • Sporttudományi Intézet - Szombathely

Tájékoztató és szakmai rendezvények

Számos tájékoztató és szakmai rendezvény segítette a programban részt vevő hallgatókat, amelyek középpontjában a kutatási és kommunikációs készségek fejlesztése állt. Ezek a foglalkozások összesen 71 hallgatót és 106 középiskolás diákot értek el, akik közvetlen tapasztalatot szerezhettek a tudományos munkáról. A középiskolás diákok számára külön projektnapokat szervezett a kar, ahol a budapesti Fazekas Gyakorló Gimnázium és a szombathelyi Bolyai Gyakorló Gimnázium diákjai vettek részt. Emellett négy középiskolás diák – a Deák Diák Ének-Zenei Általános Iskola és Gimnázium, valamint a Radnóti Miklós Gyakorló Gimnázium diákjai közül – bekapcsolódott a Pszichológiai Intézet Addiktológiai Kutatócsoportjának munkájába.

Támogatások

A program fontos részét képezte a hallgatói kutatások támogatása. Összesen 8 hallgató részesült anyagi támogatásban, amely kutatási költségek megtérítését, eszközök és szakkönyvek beszerzését, illetve utazási költségek fedezését tette lehetővé a konferenciákon való részvétel során. A kari TDK-szekció ezeken felül informatikai eszközöket szerezett be, amelyeket kari tehetséggondozási célokra használnak a jövőben.

Eredmények és továbbfejlesztés

A szervezett tudományos műhelyek és kurzusok hozzájárultak a hallgatók kutatási készségeinek fejlesztéséhez, tudományos attitűdjük erősítéséhez, és segítették őket abban, hogy aktív tagjai legyenek a szakmai közösségnek. A program eredményei alapján a kar TDK-munkatársai a következő időszakban is elkötelezettek a Tudományos Diákköri Program folytatása és fejlesztése iránt.


Az ELTE PPK kari TDK rendezvények támogatói az NTP-HHHTDK-23 pályázat keretében (pályázati azonosító: NTP-HHHTDK-23-0064):