„Sikerült valamit elindítanom, ami azután már nélkülem is halad…”

2022.05.18.
„Sikerült valamit elindítanom, ami azután már nélkülem is halad…”
Az ELTE PPK Felnőttképzés-kutatási és Tudásmenedzsment Intézete és a Nemzeti Művelődési Intézet a neves művelődéskutató több évtizedes iskolateremtő munkásságának tiszteletére 2022. május 6-án emlékkonferenciát szervezett. Az alábbiakban a szervezőbizottság elnöke, Ponyi László összefoglalóját közöljük a Maróti Andor Emlékkonferenciáról.

„Sikerült valamit elindítanom, ami azután már nélkülem is halad…”

Maróti Andor Emlékkonferencia az ELTE PPK Felnőttképzés-kutatási és Tudásmenedzsment Intézete szervezésében

Maróti Andor professzor úr, az ELTE PPK nyugalmazott oktatója 2021 nyarán, életének 94. évében elhunyt. Több mint hat évtizedet átölelő munkássága a közművelődési és felnőttképzési szakemberek szakmai professziójának elméleti és gyakorlati alapját jelenti mind a mai napig is. A művelődéselmélet, a közösségi művelődés és az andragógia kiemelkedő alakjának tiszteletére, 2022. május 6-án emlékkonferenciát szervezett az ELTE PPK Felnőttképzés-kutatási és Tudásmenedzsment Intézete. A rendezvény a Nemzeti Művelődési Intézet társszervezésében valósult meg.

A konferencia elsődleges célja volt, hogy emléket állítson Maróti Andor munkásságának, fel- és bemutassa azt a szellemi hagyatékot, aminek további gondozása és feltárása most már az utókorra marad. A konferencia Szervezőbizottsága azokat a szakembereket hívta meg, akik a közösségi művelődés és felnőttképzés különböző területein tevékenykednek a felsőoktatástól a szakmai-módszertani intézményeken át, a terepen működő feladatellátó intézményekig. Meghívta azon egyetemek oktatóit és hallgatóit is, ahol közösségszervező, andragógia, illetve kulturális mediáció szakos képzés zajlik. A Bizottság számított Maróti tanár úr azon korábbi kollégáira, tanítványaira is, akik megőrizték és tovább vitték, tovább viszik a tanításait és szellemiségét.

A rendezvény levezető elnökének feladatait Dorner Helga intézetigazgató látta el, a résztvevőket Rónay Zoltán, az ELTE PPK oktatási dékánhelyettese köszöntötte. Plenáris előadóként Juhász Erika a Nemzeti Művelődési Intézet szakmafejlesztési igazgatója, a Debreceni Egyetem tanszékvezetője beszélt Maróti és a felnőttoktatás kapcsolatáról. Ugyancsak plenáris előadás keretében Fábri György habilitált egyetemi docens (ELTE PPK) „Köz-művelődés, -média, -gondolkodás, -össégi háló – avagy a közösségek virtualizálódásának látszata” címmel tartott előadást.

A plenáris előadásokat követően négy szekcióban, a meghívott egyetemek, a Nemzeti Művelődési Intézet és az MTA Pedagógiai Tudományos Bizottság Andragógiai Albizottság részéről 22 előadás hangzott el. Az első, és a konferencia tematikájából adódóan talán legfontosabb szekcióban Maróti öröksége került fókuszba. Olyan jeles senior oktató-kutató kollégák vettek részt benne, mint Feketéné Szakos Éva, Csoma Gyula és Kraiciné Szokoly Mária. A meghívottak között szerepelt Gelencsér Katalin is, Maróti professzor kollégája, az ELTE oktatója, aki sajnos, bár készült, már nem tudott eljönni a konferenciára. Az ő emlékét is megőrizzük. A felsőoktatás-, művelődés-, és szakmatörténet szempontjából is fontos szekciómunka videón is megörökítésre került. [Megtekinthető itt.] A második szekció a közösségi művelődés jelene és jövője tárgykörben tartotta meg az előadásait. Ebben a szekcióban a különböző egyetemek mellett, a Nemzeti Művelődési Intézet Kutatási Központjának munkatársai is egy-egy éppen zajló aktuális kutatásról, felmérésről számoltak be. A harmadik szekció a közösségi művelődés és felnőttképzés témájára szerveződött. Itt olyan érdekes és értékes témák kerültek napirendre, mint a virtuális ifjúsági közösségek fejlesztése, a Pest megyei közművelődési intézmények lifelong learning tevékenységének empirikus vizsgálati tapasztalatai, valamint az egyházi felnőttképzés és közművelődés történeti és kortárs kutatási lehetőségei. A negyedik szekció a közösségi művelődés szakmai professziója és progressziója címszó alatt tartotta meg előadásait. Itt az előadások elsősorban a felsőfokú szakemberképzés történetei dimenzióira, kihívásaira, változásaira és jelenlegi helyzetére fókuszáltak.

Összességében, a szakmai események szervezését hosszú ideje megnehezítő járvány legutóbbi hullámának lecsengése utáni eredményes, felszabadult és jóhangulatú tudományos konferenciáról beszélhetünk, amelyre közel 100 szakmabeli látogató és hallgató érkezett a felsőoktatásból, illetve a felnőttképzés és közösségi művelődés területéről. Örömmel számolunk be arról is, hogy a 12 közösségszervező szakot 2022-ben indító egyetem közül 10 képviselte magát a konferencián. Úgy gondoljuk, mindezen eredmények biztató alapot adnak ahhoz, hogy Maróti tanár úr szellemi hagyatéka a jelentőségéhez mérten maradjon meg és éljen tovább az ELTE és más egyetemek falai között, beépülve a leendő kulturális szakemberek különböző felsőfokú képzéseinek oktatási rendszerébe, tematikáiba és a különböző kulturális témájú kurzusok tananyagába.

 

Ponyi László

a Maróti Andor Emlékkonferencia Szervezőbizottságának elnöke

Galéria - Maróti Andor emlékkonferencia

Galéria - Maróti Andor emlékkonferencia

0

/

0

0

/

0