Akadémiai szabadság a gyakorlatban
A konferencia középpontjában a felsőoktatás demokratikus küldetése, valamint az akadémiai szabadság védelme és előmozdítása állt, hangsúlyozva annak fontosságát, hogy a felsőoktatás továbbra is a demokrácia és a kritikus gondolkodás sarokköve maradjon.
Az eseményt az Európa Tanács oktatáséret felelős osztálya az akadémiai szabadsággal foglalkozó szakértői csoporttal együttműködésben szervezte. A szakértői csoportnak, így a konferencia szervezőbizottságának karunk oktatója is tagja volt, aki fontos szerepet vállalt a konferencia panelbeszélgetéseinek megvalósításában is.
Az akadémiai szabadságot fenyegető veszélyekre összpontosító első panelben Rónay Zoltán a jogalkotás szerepéről beszélt, bemutatva egy új elemzési és értelmezési struktúrát.
A harmadik panel, amelyet az Emberi Jogok Európai Bíróságával együttműködésben szerveztek, az akadémiai szabadságról és a felsőoktatás alapvető értékeiről szólt. Főelőadóként Rónay Zoltán a nemzetközi és nemzeti szabályozás dilemmáit elemezte, valamint az Emberi Jogok Európai Bíróságának lehetséges szerepére is rávilágított. A PPK oktatási dékánhelyettese mindkét panelben kerekasztal-beszélgetés résztvevőjeként is közreműködött.
Az eseményen nemzeti és nemzetközi hatóságok, felsőoktatási intézmények, nemzetközi szervezetek, felsőoktatási partnerszervezetek (például Európai Egyetemi Szövetség (EUA), Európai Hallgatói Unió (ESU)), emberi jogi szervezetek (például Scholars At Risk (SAR)), valamint egyéb akadémiai és hallgatói képviselők is részt vettek.
A konferenciáról és az Európa Tanács küldetéséről további részletek itt olvashatók.
Fotó: Európa Tanács