ELTEfeszt 2023

ELTEfeszt 2023
10/13

2023. október 13.

ELTE Trefort-kert (1088 Budapest, Múzeum krt. 4.)

10/13

2023. október 13. -

ELTE Trefort-kert (1088 Budapest, Múzeum krt. 4.)


Pszichopátia, álhírek, genderkérdések – az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kara idén is izgalmas előadásokkal várja a középiskolásokat az ELTE interaktív pályaválasztó fesztiválján.

Az ELTE egyetemi nyílt napján a továbbtanulás előtt állók első kézből kaphatnak információt az egyetem képzési kínálatáról, a nemzetközi programokról, a Hallgatói Önkormányzat munkájáról, valamint a sportlehetőségekről. Az épületben előadások, mintaórák és interaktív workshopok adnak ízelítőt az egyetemen folyó tudományos munkából, a kertben pedig az egyetemi élettel kapcsolatos, színes, szórakoztató szabadidős programok és nyereményjátékok közül lehet válogatni.

Az ELTE PPK előadói a D épületben nyújtanak ízelítőt a karon oktatott tudományterületekből. Információs pultunknál jelenlegi hallgatóink és a Tanulmányi Hivatal munkatársai válaszolnak a képzésekkel, szolgáltatásokkal vagy a közösségi élettel kapcsolatos kérdésekre.

Központi előadások

Az ELTE központi programjainak fókuszában idén a mesterséges intelligencia áll. Az előadásokra a Gólyavárban kerül sor, amelyek között a PPK oktatója, Hegyi-Halmos Nóra emberi erőforrás tanácsadó A jövő munkaerőpiaca és munkahelye: a mesterséges intelligencia és a HR címmel tart előadást. Tovább a központi programokra>>>

Az ELTE PPK programjai

10.00 – 11.00

Mit tanulunk a kisbabáktól az ELTE Babalaborban?  

Az elmúlt néhány évtizedben kisebb iparággá fejlődött a babakutatás, vagyis az életük első néhány évében járó gyerekek tudásának és szellemi képességeinek tanulmányozása. Az új módszerek és ötletes kutatások az emberiség több ezeréves kérdésére keresik a választ: mi a tanult és mi a veleszületett az emberben? Az előadás az ELTE Babalaborban folyó kutatásokból vett példákon keresztül mutatja be, milyen típusú kérdéseket tehetünk fel, és milyen válaszokat kaphatunk a babáktól – és ebből mi mindent tanulhatunk magunkról. 

Előadó: Forgács Bálint egyetemi docens, Kognitív Pszichológia Tanszék
Helyszín: D épület földszint, Puskin terem


Az éjszaka fényei - Az alvó agy nyomában

100 évvel ezelőtt az alvás nem sokkal volt több, mint egy visszafordítható inaktív állapot, amelyben napról napra, tudatunkat átmenetileg elvesztve megfordultunk, és végső soron életünk jó egyharmad részét eltöltöttük. Az EEG feltalálása kellett hozzá, hogy láthatóvá váljon: agyunk elektromos aktivitása érzékenyen reagál a legkisebb változásokra is, és talán, ami még meglepőbb, hogy a hosszú, mozdulatlan percek az éjszaka sötétjében milyen élénk, a nappalihoz hasonló mintázatokkal telnek meg. Nem is csoda, hiszen bár testünk alszik, agyunk éber és a saját életét éli, saját történeteit adja elő. Ez az álmok birodalma, amely úgy tűnik, sok izgalmasat tartogat még számunkra mind az alvás, mint az ébrenlét megértésével kapcsolatban

Előadó: Bogdány Tamás, az Alvás, Álom és Kogníció Kutatócsoport kutatója
Helyszín: D épület 2. emelet, Eötvös terem

11.00 – 12.00

Genderkérdések a sportban

Napjainkban egyre többször előtérbe kerül az a kérdés, ki indulhat nőként, illetve férfiként a különböző sportágakban. A biológiai nem határozza-e meg a szakágak létjogosultságát vagy a nemi identitás? Felmerülhet az a téma is, vajon mi ösztönzi a sportolókat arra, hogy a másik nem versenyében vegyenek részt. Léteznek olyan sportágak, ahol érdemes férfiként a női versenyszámban indulni, illetve nőként a férfiak között – az előadás megvilágítja a háttérben rejlő ok-okozati összefüggéseket. A nemi identitás, a biológiai nem és a megélt énkép közötti ellentét sok esetben tényleg az egyén belülről fakadó kiteljesedését jelenti, ugyanakkor más esetekben a törvények lehetővé teszik, hogy a sportoló nemet váltson, és így a másik nem kategóriájában indulhasson. Vitaindító kérdésként szeretnénk felvetni, hogy a fair play értelmében mit lehet és mit nem, illetve hogyan alakul majd a sportágak jövője.

Előadó: Béki Piroska egyetemi adjunktus, Egészségfejlesztési és Sporttudományi Intézet
Helyszín: D épület földszint, Puskin terem


Pszichopátia – tények és tévhitek 

Amikor meghalljuk azt a szót, hogy pszichopata, akkor az elsők között a sorozatgyilkosok olyan nagy „klasszikusai” jutnak az eszünkbe, mint Hannibal Lecter vagy Ted Bundy. Azonban nem minden pszichopata sorozatgyilkos, és nem minden sorozatgyilkos pszichopata – számos tévhit kering ezzel a személyiségzavarral kapcsolatban. Mi a különbség a pszichopátiás vonások és a pszichózis között? A pszichopaták születnek vagy azzá tesszük őket? Lehet-e „kezelni” ezt a pszichés zavart? Az előadás ilyen és ehhez hasonló kérdéseket jár körül.

Előadó: Magi Anna egyetemi tanársegéd, Klinikai Pszichológia és Addiktológia Tanszék
Helyszín: D épület 2. emelet, Eötvös terem

13.00- 14.00

Az igazság nem odaát van: az álhírek szociálpszichológiája

Bár az álhírek évezredek óta léteznek, az utóbbi évtizedben váltak igazán jelentős társadalmi, gazdasági és politikai problémává. Az előadás során közelebb kerülhetünk annak megértéséhez, hogy miért dőlnek be az emberek a valótlan információknak, és mit tud tenni a pszichológia tudománya annak érdekében, hogy felvértezze az embereket az álhírek káros hatásaival szemben. 

Előadó: Faragó Laura egyetemi adjunktus, Szociálpszichológia Tanszék
Helyszín: D épület földszint, Puskin terem


Függőségeink nyomában: az alkoholtól a videójátékokig

Milyen viselkedések hordozzák a függőség kockázatát? Változik-e, hogy mitől függünk? Mikor jelennek meg ezek a szokások az életünkben? Mennyire érintettek a diákok a különböző szerek használata (dohányzás, alkoholfogyasztás, droghasználat), illetve a viselkedési függőségek (problémás szerencsejáték, online játék, internethasználat stb.) tekintetében. Van-e dolga a függőségekkel az iskoláknak, mit tehetn(né)ek, illetve mit tesznek? Az előadás ilyen és ehhez hasonló kérdésekkel foglalkozik különböző, reprezentatív mintán készült kutatások adatainak felhasználásával.

Előadó: Paksi Borbála szociológus, közgazdász-tanár, a Neveléstudományi Intézet tudományos segédmunkatársa
Helyszín: D épület 2. emelet, Eötvös terem


12.00- 14.00

Mennyire ismered magad? 

Szeretnéd megtudni, mik az erősségeid, és melyek a fejlesztendő területeid? Pályaválasztás előtt állsz? Még nem körvonalazódott az elképzelésed, vagy éppen megerősítésre vársz? Szeretnéd tudni, mennyire vagy izgalom- és kalandkereső, vagy mi motivál az életben? Kíváncsi vagy arra, hogy a pacsirták vagy a baglyok táborába tartozol inkább? Hasonló kérdések megválaszolásában állunk rendelkezésedre! Online kitölthető tesztek segítségével nyerhetsz bepillantást e kérdésekbe és saját személyiségedbe! A teszteket képzett pszichológusok, a PPK doktori hallgatói helyben értékelik. 

Vezetik: Gajdos Panna egyetemi tanársegéd, segítőként Bertalan Eszter egyetemi tanársegéd, Román Nóra egyetemi tanársegéd, Pszichológiai Intézet - Személyiség- és Egészségpszichológia Tanszék
Helyszín: C épület, 002-es terem

8:00–15:00

Programok a PPK sátránál

Keresd fel a D épület előtt felállított információs sátrunkat, ahol jelenlegi hallgatóink és a Tanulmányi Hivatal munkatársai válaszolnak a képzésekkel, szolgáltatásokkal vagy a közösségi élettel kapcsolatos kérdésekre. Emellett készíthetsz magadnak kitűzőt, és ha sikerrel kitöltöd karismereti kvízünket, ajándékkal díjazunk.