Hiánypótló kötet a szerhasználó nők támogatásához

A könyvbemutatón rendezett szakmai beszélgetést Kovács Asztrik, az ELTE PPK egyetemi adjunktusa vezette. Kiemelte, hogy a kötetben megjelenő élettörténetének és a résztvevők hiteles tapasztalatainak megjelenítése különösen fontos ebben a mesterséges intelligencia alakította világban. A kötetet Hoyer Mária klinikai szakpszichológus méltatta, aki hangsúlyozta annak laposságát, részletgazdag és érzékeny szemléletmódját - hozzátéve, hogy a mű nemcsak elméleti, hanem gyakorlati szempontból is kiemelkedő értéket képvisel.
Mogyorósy-Révész Zsuzsanna tanácsadó szakpszichológus és EMDR terapeuta rávilágított, hogy a kötet nem csupán a szerhasználó nők számára nyújtott segítségnyújtásban hasznos, hanem a csoportos tanácsadás gyakorlati megvalósításához is részletes, jól alkalmazható útmutatót kínál.
Szabó Réka addiktológiai tanácsadó szakpszichológus a kiadvány egyik szerzőjenként és a csoportok szervezésében vállalt kulcsszerepe révén gyakorlati tapasztalataival gazdagította a diskurzust.
Kaló Zsuzsa habilitált egyetemi docens szerzőként és szerkesztőként ismertette a kötet megírásának folyamatát, elméleti hátterét, valamint azokat a gyakorlati tapasztalatokat, amelyek a könyv alapjául szolgáltak. Rámutatott, hogy a szerhasználó nők gyakran többszörösen traumatizáltak, és a segítségnyújtás csak akkor lehet hatékony, ha ezeket a tapasztalatokat is figyelembe veszi a szakember. A könyv bemutatása során részletesen kitért azokra a módszertani és pszichológiai eszközökre, amelyek elősegítik a biztonságos, elfogadó csoportlégkör kialakítását.
A szakmai diskurzusba a közönség is aktívan bekapcsolódott kérdéseivel, amelyek jól tükrözték a traumainformáltság összetettségét és alkalmazásának kihívásait. A beszélgetésből kiderült, hogy komoly nehézséget jelent a célcsoport elérése is, hiszen ezek a nők gyakran már nem hisznek abban, hogy valódi, tartós segítségben részesülhetnek.
Az eseményen elhangzott, hogy a könyv megszületését többéves gyakorlati munka előzte meg: a csoportokat 2017-ben és 2019-ben szervezték meg, komoly – elsősorban anyagi – nehézségek ellenére. A cél az volt, hogy a résztvevők szubjektív tapasztalatai és a gyakorlati kivitelezés tanulságai is hitelesen megjelenjenek a kötetben, ezáltal nemcsak egy elméleti keretet, hanem egy kipróbált és dokumentált segítő gyakorlatot is közvetítve az olvasók felé. A programok lebonyolításában jelentős szerepet vállaltak az ELTE PPK pszichológus hallgatói is, akik szakdolgozataikban dolgozták fel a csoportok működését, Empirikus kutatásaik, tapasztalataik képezték az alapját a kötetben szereplő megvalósíthatósági tanulmányoknak.
A kötet publikálása hosszadalmas folyamat volt, amelyet a 2020-as COVID–19 járvány is késleltetett. A végleges kiadás kialakulását Szécsi Judit lektori észrevételei segítették. Hoyer Mária a bemutatón hangsúlyozta: „Aki traumatúlélőkkel dolgozik, annak időt kell adnia magának is a feldolgozáshoz” – ez az attitűd a könyv elkészülésének folyamatát is végigkísérte.
A kötet kiemelkedő jelentőségű a magyar nyelvű szakirodalomban, hiszen a szerhasználó nőkkel végzett csoportos tanácsadásról eddig kevés átfogó munka készült. A bemutató nem csupán egy új szakmai kiadvány megjelenését ünnepelte, hanem fontos lépés is a szerhasználó nők számára elérhető segítő szolgáltatások fejlesztése felé, erősítve a szakmai közösségek együttműködését és elkötelezettségét a terület iránt.