Miért nélkülözhetetlen az interkulturális képzés a pedagógiában és a pszichológiában?

2024.01.05.
Miért nélkülözhetetlen az interkulturális képzés a pedagógiában és a pszichológiában?
Nguyen Luu Lan Anhnal, az ELTE PPK Interkulturális Pszichológiai és Pedagógiai Intézetének (IPPI) igazgatójával beszélgettünk a társadalmi befogadás tanulmányok MA képzésről. Ez a képzés Magyarországon és nemzetközi szinten is ebben a formájában egyedül az ELTE PPK-n érhető el, és a szakember szerint nélkülözhetetlenek azok a szakemberek, akik innen kikerülnek.
Tudj meg többet a szakról online nyílt napunkon 2024. január 25-én!

Mi az első három szó, ami eszébe jut a PPK-ról?
Diákbarát. Jó közösség. Megtartó.

Mivel foglalkozik az ELTE PPK-n belül az az Interkulturális Pszichológiai és Pedagógiai Intézet?
Alapvetően olyan manapság kikerülhetetlen és érzékeny témákkal, mint interkulturalitás, multikulturális oktatás, a kultúrák közötti találkozások vagy a társadalmi nemek. Sokféle diákunk van, akik különböző helyekről, kultúrákból érkeznek, és a világ is folyton változóban van; évről-évre újra kell definiálnunk az interkulturális pszichológia és pedagógia azon irányvonalait, amelyek mentén kialakítjuk a képzésünket és kutatásainkat. Korábban például nem volt olyan, hogy valaki menekülttáborokban szerzett tapasztalatokkal kezdi meg a képzést. Ez részünkről komoly szakmai felkészülést és nagyfokú érzékenységet igényel. Ráadásul komoly felelősség, hogy ez a képzés sem Magyarországon, sem máshol nem létezik abban a formában, ahogy nálunk van.

Mi a különlegessége a társadalmi befogadás mesterképzésnek?
Manapság alig van olyan ember, aki ne találkozna a kulturális, illetve szociokulturális sokféleség valamilyen formájával a családjában vagy a munkahelyén, iskolájában. Ezekben a találkozásokban van egy csomó lehetőség, de sok konfliktus is. Kérdés, hogy utóbbiakat hogyan lehet sikeresen megoldani, a lehetőségeket pedig hogyan érdemes kiaknázni? Ilyen kérdésekre keressük a válaszokat azokkal a hallgatókkal, akik erre a szakra jönnek tanulni, és ők a képzés végére olyan interkulturális, pszichológiai, pedagógiai és egyéb társadalomtudományi ismeretekre tesznek szert, amelyek

képessé teszik őket arra, hogy sikeresen megszervezzék a különböző kulturális hátterű emberek találkozásait.

És itt jön a képbe az esélyegyenlőség és a társadalmi igazságosság: koncentráltan kell foglalkoznunk azzal, hogy felkészítsük diákjainkat egy olyan szemléletmódra, amelyben alapvető szerep jut az előítéletcsökkentésnek és az egyenlőségnek. A szak angolul is elérhető, így szép számmal vannak a hallgatók között nemzetközi diákok is, így már a szak elvégzése közben megvalósul az „interkulturális találkozás”.

Hol találkozhatunk például a végzett hallgatókkal, és milyen továbblépési perspektívákat kínál a szak?
Az itt végzettek nem egyszer elhelyezkednek a gyakorlóhelyükön, és interkulturális szakértőként, társadalmi befogadási tanácsadóként vagy korábbi végzettségüknek megfelelően, de interkulturális tudással, személettel felvértezve többek között kommunikációs szakemberként, pszichológusként, gyógypedagógusként, szociális munkásként vagy pedagógusként dolgoznak iskolákban vagy akár diverzitás szakértőként cégeknél. Sokan nemzetközi szervezetnél helyezkednek el, például az UNESCO-nál vagy különböző egyetemek nemzetközi osztályain. Az ELTE-nek is adtunk már sok társadalmi befogadásban jártas szakembert. Örömmel látjuk és tapasztaljuk, hogy a nálunk végzett hallgatóknak fontos mérföldkövet jelentett az IPPI-nél eltöltött két év mesterszak, és ez nagyban meghatározó volt a szakmai életútjuk alakulásában is. Sokan sikeresen bontogatják saját szárnyaikat, és társadalmi vállalkozásokat, egyesületeket alapítanak, mint például a Social Impact Award 2023 nyertese, a Tudatosan jó, vagy a Kacsakő Egyesület.

Azt látjuk, hogy ugyan „kicsi” a szak, de jelentős azoknak a hallgatóknak az aránya, akik doktori képzésben folytatják tovább tanulmányaikat. Olyan is van, aki már kollégánk azóta, mert zsinórban elvégezte a mesterszak után a doktori iskolát.

Utóbbi esetében ettől a tanévtől tovább bővülnek a lehetőségek: a Pszichológiai Doktori Iskolában régóta működő doktori modulunk mellett elindul a Neveléstudományi Doktori Iskolában a Kultúra, sokféleség és oktatás program.