Miért vallanak sokszor kudarcot az előítéletcsökkentő módszerek romák esetében?

2024.07.31.
Miért vallanak sokszor kudarcot az előítéletcsökkentő módszerek romák esetében?
Tizennyolc európai ország kutatási eredményeit elemezve Kende Anna és munkatársai arra jutottak, hogy az előítéletcsökkentő módszerek jelentős része csak korlátozottan alkalmas a romaellenesség csökkentésére. A legtöbb sikerrel a csoportközi érintkezés kecsegtet, ám sztereotípiáink tartalmát ez is csak akkor változtathatja meg, ha a normák ellenében következetesen előítéletmentesen viselkedünk.

A romaellenesség az egyik legsúlyosabb etnikai előítélet ma Európában, ennek ellenére a szociálpszichológia egyelőre nem azonosított olyan módszereket, amelyek valóban hatékonyan csökkentenék a romákkal szembeni előítéletességet a társadalom egészében. A European Review of Social Psychology-ban publikált tanulmány szerint ennek az etnikai csoportnak az esetében számos olyan társadalmi, történelmi és politikai körülmény áll fenn, amelyek nehezítik a pszichológiai intervenciók alkalmazását: a romák helyzete több szempontból eltér azoknak a kisebbségeknek a helyzetétől, amelyekre az előítéletcsökkentő módszereket kifejlesztették.

A romák többsége Európa szegényebb országaiban él, ezért – sok más etnikai konfliktustól eltérően – a romák és nem romák viszonyára hangsúlyozottan jellemző a versengés. Mivel ezekben az országokban aránylag kevesebb erőforrással lehet gazdálkodni, ez okozhatja az elutasító hozzáállást és a támogatás hiányát.

Fontos továbbá, hogy az előítéletcsökkentő módszerek hatékonyságának alapját nagyrészt az adja, hogy az emberek nem szeretnének előítéletesnek tűnni mások szemében, a romákkal szembeni előítéletek esetén azonban az emberek egy jelentős részéből hiányzik ez az igyekezet. Mivel a közbeszéd is jellemzően romaellenes, sokan érezhetik úgy, hogy nyugodtan tehetnek derogáló megjegyzéseket, hiszen a többség egyet fog velük érteni, tehát nem kell tartaniuk a negatív visszajelzésektől.

A kutatók felhívják a figyelmet arra, hogy a romaellenesség megértéséhez szükség lenne a történelmi áldozatiság elismerésére és azzal kapcsolatban egy jóvátételi szándékra is a társadalom részéről. Ettől nem teljesen független, hogy a romák kulturális autonómiájának elismerése is hiányos:

a romákra elsősorban mint társadalmi osztályra tekint a többség,

és elvárja, hogy a többségi társadalom kulturális szokásai, normái szerint éljen. Erős tehát az az elvárás, hogy a romák asszimilálódjanak a többségi társadalomba azért cserébe, hogy egyenlő bánásmódban részesülhessenek.

A sztereotípiáknak két fő dimenziója van: a szerethetőség dimenziója azt mutatja, hogy a csoport tagjaira mennyire tekintünk pozitív vagy negatív érzelmekkel, a kompetencia dimenziója pedig azt, hogy jó vagy rossz képességekkel ruházzuk fel őket. A romák elutasítása mindkét dimenziót érinti, az előítéletcsökkentő módszerek azonban elsősorban a szerethetőséget tudják hatékonyan megváltoztatni. Az intervenciók hatására tehát legtöbbször azt érhetjük el, hogy a kisebbség tagjait a többségi társadalom kedvelhetőbbnek tartja. A szimpátia növelésére összpontosító beavatkozások sokszor inkább megszilárdítják a státuszkülönbségeket azzal, hogy gyámolításra szoruló csoportnak tüntetik fel a romákat.

Kende Anna és munkatársai kutatása azt tárta fel, hogy a csoportközi érintkezés – a leggyakrabban alkalmazott előítéletcsökkentő módszer – milyen összefüggést mutat a romaellenesség mértékével. A kutatók 18 olyan, zömében kelet-közép- és dél-európai ország 169 vizsgálati eredményét elemezték, ahol a romák nagy számban élnek.

Az eredmények szerint a romák és nem romák közti kapcsolódás gyakorisága a kedveléssel, azaz a szerethetőség dimenziójával mutatott összefüggést:

a roma barátok megléte alacsonyabb előítéletességgel járt együtt.

A 2019-es Eurobarometer-adatok másodelemzéséből pedig az derült ki, hogy a roma barátok száma ott mutat szorosabb összefüggést az előítéletmentességgel, ahol relatív magas a roma népesség aránya, és az előítéletek erősek és általánosan elfogadottak, mint más, egalitariánusabb kontextusban.

Ugyan a szociálpszichológiai módszerek jelentős része csak korlátozottan alkalmas a romaellenesség csökkentésére, érdemes a társadalmi normákkal szembe helyezkedve előítéletmentesen viselkednünk: ha így teszünk, akár maguk a normák is megváltozhatnak – mutatnak rá a szerzők.