Segítség a segítőknek

A Lelki Egészség Világszövetsége kezdeményezésére 1992 óta emlékeznek meg minden év október 10-én a lelki egészségről. A pszichológia szakcsoport tavaly hagyományteremtő céllal indította el rendezvénysorozatát, amelynek célja, hogy felhívja a figyelmet a mentális egészség jelentőségére.
Míg az első alkalommal az ELTE közösségére fókuszáltak, idén a programok a vármegyében dolgozó védőnőknek, valamint a Pécsi Tudományegyetem szombathelyi védőnő- és gyógytornászhallgatóinak szóltak. Az esemény ezáltal a segítő szakmák közötti együttműködést, valamint a helyi felsőoktatási intézmények közötti kapcsolatépítést is elősegítette.
A résztvevőket Nagy Beáta Magda szakcsoportvezető köszöntötte, aki beszédében kiemelte a stigmatizáció csökkentésének fontosságát, valamint azt, hogy az emberek hiteles információkhoz és hatékony eszközökhöz jussanak lelki egészségük megőrzése és helyreállítása érdekében.
Hont-Gáspár Anita PhD-hallgató, művészetterapeuta előadásában a stressz hatásairól tájékoztatta a hallgatóságot. Kiemelte, hogy a feszültséget sem az egyéni, sem a csoportos élethelyzetekben nem lehet elkerülni, de fontos, hogy ne csupán negatívumként, hanem erőforrásként is tekintsünk rá. Azok az élmények, amelyek a napi stresszt okozzák, az öröm és az értelem forrásai is lehetnek, mindössze el kell határoznunk, hogy így kezeljük őket. A stressz „napos oldalával” pedig az immár évtizedes múltra visszatekintő pozitív pszichológia foglalkozik behatóan.
Az előadást követően a látogatókat különböző workshopok várták, amelyeket az ELTE PPK szombathelyi oktatói és hallgatói vezettek. A programok között szerepelt meseterápiás, mindfulness, valamint mozgás- és táncimprovizációs műhely, ahol a résztvevőknek lehetősége nyílt az aktív közreműködésre. Emellett megismerhették az autogén tréning módszerét, és szó esett az okostelefonok társas kapcsolatainkra gyakorolt hatásáról is.
Forrás: sek.elte.hu