Társadalmi mítoszok

Társadalmi mítoszok
05/02

2024. május 02. 18:00 - 20:00

Zoom

05/02

2024. május 02. 18:00 - 20:00

Zoom


Az ELTE PPK Interkulturális Pszichológiai és Pedagógiai Intézet (IPPI) tudományos műhelysorozatának soron következő alkalma a nők, a meritokrácia, a romák és a családpolitika témáját járja körbe.

Miközben a felső vezetői kiválasztás során a leggyakrabban hangoztatott szlogen az, hogy csak a képesség és rátermettség számít, azt látjuk, hogy a kiválasztás reprodukálja a privilegizált fehér, középosztálybeli férfiak hatalmát a legfelsőbb döntéshozói szinteken. Nagy Beáta a visegrádi országokban folytatott interjús kutatásában fejvadászokat és ügyfeleket (n=52) kérdezett a felső vezetői kiválasztás folyamatáról, hogy kiderítse, miért alulreprezentáltak a nők a sikeres jelöltek között.

A szakirodalomban kevés szó esik arról, hogy a genderellenes diskurzusok és politikák hogyan érintik az etnikai kisebbségeket, miközben az etnikai kisebbségek is gyakran célpontjai a genderellenes mozgalomnak. Vidra Zsuzsanna és Virágh Enikő Anna előadásukban a magyarországi romák esetét vizsgálva foglalkoznak a genderellenes, a nemek közti egyenlőséget megkérdőjelező diskurzusokkal és az interszekcionalitással. Konkrétabban, a nemzeti-konzervatív kormány által 2010 óta bevezetett családpolitikai intézkedéseket, a hozzájuk kapcsolódó diskurzusokat tekintik át és azok roma kisebbségre gyakorolt ​​hatásait. 

Időpont: 2024. május 02. 18:00-20:00
Helyszín: Zoom (Meeting ID 935 4120 6085)

Program

Facebook-esemény

Az ELTE Interkulturális Pszichológiai és Pedagógiai Intézete (IPPI) „IPPI Tudományos Estek – Sokféleség a társadalomban és a kutatásban” címmel 2020-ban indított tudományos műhelysorozatot, ahol a társadalmi sokféleséget elsősorban pszichológiai, neveléstudományi, szociológiai és antropológiai szempontokból feldolgozó előadások hangzanak el. A programok nyilvánosak.