Több ezren töltötték az éjszakát a PPK-val

2020.12.02.
Több ezren töltötték az éjszakát a PPK-val
Több ezres érdeklődés övezte az ELTE PPK magyar és angol nyelvű online programjait november 27-én, a Kutatók Éjszakáján. A délután háromtól éjfélig tartó eseménysorozat 25-féle, többségében élőben követhető tudományos ismeretterjesztő alkalmat kínált az érdeklődőknek.

A nap során a PPK-n oktatott valamennyi tudományterület és szak képviseltette magát: a pedagógiai, a pszichológia és az emberi erőforrás menedzsment mellett a sporttudomány is jelen volt. Az online megvalósításnak köszönhetően országos részvételre számíthattak mind a budapesti, mind a szombathelyi kutatók által kínált programelemek.

Az este legnagyobb népszerűségnek örvendő eseménye minden kétséget kizáróan Simor Péter egyetemi adjunktus Az alvó agy nyomában című élő előadása volt, amelyet több mint hatszázan tekintettek meg (nem számítva további mintegy 900 érdeklődőt, akik csak rövidebb ideig vettek részt a programon). A PPK kutatója az alvás- és álomkutatás néhány izgalmas eredményét mutatta be, és kitért a vizsgálati módszerek (intézményi és mobil alváslaborok) által kínált lehetőségekre is.

Simor Péter előadása itt visszanézhető:

A legnépszerűbb témák közé tartozott Király Orsolya és Koronczai Beatrix digitális függőségekkel foglalkozó előadása, ahol a kutatók azt is felfedték, milyen pszichológiai trükköket alkalmaznak a videójátékok és hogyan védekezhetünk ellenük.

Az ELTE PPK sporttudományi területen oktató kutatói megszólították az egészséges életmód iránt érdeklődőket is: vízitúra útvonalak, a wellness témaköre, és stressz elleni társasjáték is szerepelt a kínálatban.

A hagyományoknak megfelelően a Kutatók Éjszakája során nyolcféle eseményt kínáltak a SzületéSzülés Éjszakája PPK-s szervezői is, ahol az érdeklődők a szülés fájdalmának pszichológiájával, a csecsemők táplálásával vagy a gyermeki kötődéssel kapcsolatban kaphattak támpontokat a szakértőktől. Egyebek között ezen az estén mutatták be a Varga Katalin, az ELTE PPK egyetemi tanára által szerkesztett A szülés fájdalom non-farmakológiai menedzsmentje c. kötetet is, amely a Medicina könyvkiadó gondozásában jelent meg.

A PPK nemzetközi hallgatóit is megszólította Kim Sunae Cultural difference in metacognition in young children című előadása, amely az információk kódolásában és feldolgozásában, valamint a felnőttek memóriájában tapasztalható kulturális különbségek empirikus megállapításait tárgyalja, majd áttér a kisgyermekek kulturális különbségeire és hasonlóságaira. Az előadás arra is kitért, hogy a kulturális és környezeti tényezők hogyan módosíthatják az alapvető kognitív képességeket.

Az előadás itt újra megtekinthető:

A témák iránt a közösségi oldalakon is óriási volt az érdeklődés. A 17 Facebook-esemény közel egy millió felhasználót ért el, és a két hetes kampány alatt ezer új követő csatlakozott a PPK oldalához.