Új felületen és formában megjelent az Alkalmazott Pszichológia új száma

2024.12.05.
Új felületen és formában megjelent az Alkalmazott Pszichológia új száma
Az ELTE PPK és az Eötvös Kiadó negyedévente megjelenő folyóirata új, kibővült platformon várja olvasóit. A Magyaródi Tímea leköszönő főszerkesztő gondozásában publikált friss lapszám három empirikus tanulmányt és négy módszertani áttekintést tartalmaz.

Az aktuális hírek és a friss lapszámok ezentúl az ojs.elte.hu/ap címen érhetőek el. Az archívum feltöltése folyamatos, a teljes átköltözésig a korábbi számok továbbra is olvashatók az eddigi, ap.elte.hu weboldalon. A kéziratok benyújtása a későbbiekben szintén az új felületen történik majd, de átmenetileg e-mailben fogadják azokat, Kocsel Natália főszerkesztőnek címezve a kocsel.natalia@ppk.elte.hu e-mail címen.

A 2024/1-es szám tanulmányait már az új felületen érik el, amelyekről az alábbiakban közlünk rövid ismertetőt:

Empirikus tanulmányok

A lexikai hozzáférés és a szekvenciális dekódolás megbízható mérése: A Vasi Olvasásteszt

Kemény Ferenc, Pachner Orsolya, P. Remete Eszter, Aranyi Gábor, Landerl Karin és Laskay-Horváth Claudia kutatásának célja egy olyan, kutatók és szakemberek számára is ingyenesen elérhető olvasásteszt kidolgozása volt, amely segítségével felmérhető és az életkori standardokkal összevethető a gyerekek aktuális olvasási képessége. A tanulmányból megismerhetik a Vasi Olvasásteszt kidolgozásának módját, működését és alkalmazási területeit.


Erősséghasználat mint erőforrás? A munkahelyi erősséghasználat és a munkahelyi jóllét kapcsolatának feltáró elemzése

Molnár Adrienn és Fodor Szilvia kutatásából megismerhetjük a Munkahelyi Erősséghasználat Kérdőív hazai adaptálásának lépéseit és a mérőeszköz pszichometriai tulajdonságait, valamint  a munkahelyi erősséghasználat és a különböző jóllét komponensek közti kapcsolat természetét, különös tekintettel az észlelt szervezeti támogatásra és munkahelyi jóllétre.


Az Irracionális Teljesítményhiedelmek Leltárának (iPBI-HUN) hazai validációja

Tóth Renátó, Turner Martin James és Tóth László kutatásukban egy olyan mérőeszközt validáltak amatőr és profi sportolók körében, amely lehetővé teszi az irracionális, dogmatikus hiedelmek azonosítását. A tanulmányból megismerhetjük az Irracionális Teljesítményhiedelem Leltár magyar változatának faktorstruktúráját, konstruktum és prediktív validitását, megbízhatóságát és felhasználásának lehetőségeit.


Módszertani áttekintések

A Mérei Rorschach-Próba és az R-PAS terminológiája, alkalmazási alapelveinek és feldolgozásának különbségei

Nagy Zsófia, Bagdy Emőke és Császár-Nagy Noémi módszertani áttekintő tanulmányukban vetik össze a hazai klinikai gyakorlatban legelterjedtebb Mérei-féle Rorschach jelölési rendszert a nemzetközi R-PAS (The Rorschach Performance Assessment System) rendszerrel. Tanulmányukból nemcsak a jelölési, de az értelemzési különbségeket is megismerhetjük, illetve fontos összefoglalásokat olvashatunk az előnyökkel és az alkalmazási területekkel kapcsolatban is.


Az érzelemmegértés fejlődése és fejlesztése óvodás- és kisiskoláskorban

Német Orsolya, Fodor Szilvia és Zsolnai Anikó módszertani tanulmányukban arra vállalkoztak, hogy rendszerezzék és definiálják az érzelemmegértés fogalmát, majd bemutassák és elemezzék azokat az intervenciókat, amelyek a konstruktumhoz kapcsolódó mérőeszközt, a TEC-tesztet használták.  A tanulmányban a nemzetközi intervenciós programok mellett a hazai fejlesztésű reflektív meseterápia kereteibe is bepillantást nyerhetünk.


A végrehajtó funkciók szerepe és fejlesztési lehetőségei óvodáskorban és az iskolára való felkészítés során

Patányi Anikó Lilla, Vekety Boglárka, Kassai Réka, Takács Zsófia K. és Fodor Szilvia fókuszált tudományos szakirodalmi összefoglalójukban arra a kérdésre keresték a választ, hogy milyen jó gyakorlatok és fejlesztő programok állnak rendelkezésre óvodás és iskolás gyerekek végrehajtói funkcióinak fejlesztésére. Tanulmányukból megtudhatjuk, hogy mely módszerek tűnnek a leghatékonyabbnak a tipikusan és az atipikusan fejlődő gyermekek esetében.


Konfirmatív faktoranalízis ROP-R-rel

Vargha András módszertani tanulmánya a konfirmátoros faktorelemzés (röviden CFA) elméleti hátterét is bemutatva, példákon keresztül segíti az olvasót a CFA-elemzések lényegének megértésében. Megismerhetjük az elemzés lehetőségeit a legújabb szoftver, a ROP-R keretében, valamint hiánypótló áttekintéseket olvashatunk két ingyenesen használható statisztikai szoftver a jamovi és a JASP CFA elemzésével kapcsolatban is.


A teljes lapszám egyben megtekinthető, letölthető ezen a linken.