Fokozatszerzési eljárás a képzésüket 2016 után megkezdők számára

A bírálati eljárás megindításához szükséges dokumentumok: 

  • Adatlap DOI azonosító igényléséhez - Mivel a DOI azonosítót fel kell tüntetni a disszertáció címoldalán, ezért kérjük, hogy a DOI igénylőlapot nyújtsa be legelőször, még a többi dokumentum előtt!
  • Jelentkezési lap bírálati eljárás megindításához
  • doktori képzés abszolutóriumának másolata
  • nyelvvizsga (középfokú komplex típusú) vagy azzal egyenértékű bizonyítvány másolata
  • MA oklevél másolata
  • doktori értekezés: elektronikus formában, és 1 nyomtatott és beköttetett példányt szükséges benyújtani (a gerincén fel kell tüntetni a szerző nevét és a benyújtás évszámát)
  • tézisfüzetek: elektronikus formában (magyarul és angolul, ugyanolyan terjedelemben, a tézisfüzet tartalmazza a jelölt publikációinak felsorolását külön csoportosítva az értekezésének témájához tartozókat, illetőleg az egyéb közleményeket)
  • szakmai önéletrajz
  • egyes szám harmadik személyben írott folyószövegű önéletrajz (ezt a titkár olvassa fel a védés során)
  • publikációs jegyzék: a Magyar Tudományos Művek Tára (MTMT) adatbázisából
  • a témavezető nyilatkozata arról, hogy a publikációk megfelelnek a doktori iskola működési szabályzatában előírtaknak
  • a témavezető és programvezető együttes javaslata a bírálati eljárás megindítására – a javaslatban a bírálóbizottság tagjaira illetőleg a hivatalos bírálók személyére is javaslatot lehet tenni
  • a műhelyvita jegyzőkönyve

A disszertációt és a tézisfüzeteket tartalmazó fájlok a következő néven kerüljenek mentésre:

  • doktorjelolt_neve_disszertacio.pdf
  • doktorjelolt_neve_tezisfuzet_magyar.pdf
  • doktorjelolt_neve_tezisfuzet_angol.pdf

Más formátum nem elfogadható. Csak teljes beadványokat áll módunkban elfogadni. A bírálati eljárás megindítására irányuló kérelmet elektronikusan lehet benyújtani. Az eljárás szeptember 1. és június 30. között folytatható le, augusztusban nyilvános védés nem tartható.

A bírálati eljárás elindításához készült tájékoztató anyagok

Bírálati eljárás megindításához benyújtandó dokumentumok listája 
Ellenőrző lap bírálati eljárás megindításához 
Tájékoztató az publikációs lista készítéséhez az MTMT használatáról 
Tájékoztatás a doktori értekezés benyújtásának határidejét módosító jogszabályi és szabályzati rendelkezésekről, valamint a méltányossági jogkörben adható határidő-módosításról

Gyakran Ismételt Kérdések

Mi az eljárás megindításának a határideje? 
Az eljárás megindításának a határideje egyezik a disszertáció benyújtásának határidejével. Ez a határidő a komplex vizsga teljesítésének félévétől számított harmadik tanév vége.
Példa: 2023/24-es tanévben komplex vizsgát tett hallgatóknak 2027. augusztus 31-ig kell leadni a disszertációt és ezzel megindítani az eljárást.  

Milyen feltételekkel indíthatom meg az eljárást? 
Az eljárás megindításához az alábbi négy feltételnek kell teljesülnie.:  

  1. Az eljárás megindítását csak az abszolutórium (végbizonyítvány) megszerzése után lehet kezdeményezni.
  2. Az eljárás megindítása előtt műhelyvitát kell tartani. 
  3. Rendelkezni kell a doktori iskola által elvárt publikációkkal. 
  4. A fent ismertetett dokumentumokat hiánytalanul be kell nyújtani. 

Mi az a műhelyvita? 
A műhelyvita (más néven: munkahelyi vita, kutatóhelyi vita, házi védés) során a meghívott szakemberek véleményezik a disszertációt, illetve javaslatot tehetnek a disszertáció átdolgozására. Az eseményt a témavezető szervezi, és annak lebonyolításáról is ő gondoskodik. A műhelyvita nyilvános, az eseményt a Doktori Iskolák Titkársága hirdeti meg a Kar honlapján. A műhelyvita bizottsága legalább egy elnökből és egy opponensből áll. A műhelyvitáról jegyzőkönyvet kell vezetni. A műhelyvita jegyzőkönyvét a doktori program vezetője és egy jelenlévő oktató hitelesíti aláírásával.

Mikor érdemes műhelyvitát tartani? 
A szabályzat nem állapít meg pontos határidőt, de érdemes elegendő időt hagyni a műhelyvitán elhangzott javaslatok, megjegyzések és kritikák feldolgozására, illetve ezek alapján a disszertáció átdolgozására.

Milyen publikációs követelményeknek kell megfelelni? 
Legalább három elsőszerzős, a disszertáció témájához kapcsolódó tudományos közleménnyel kell rendelkezni, amelyek közül legalább egy angol nyelven jelent meg. A doktori iskolák további követelményeket szabhatnak meg, ezeket a működési szabályzat részletezi.  
NDI Működési Szabályzat
PDI Működési Szabályzat

Mik a disszertáció formai követelményei?
A disszertáció hossza 70-250 oldal, amelybe nem számít bele az irodalomjegyzék és a mellékletek. Az értekezés Times New Roman betűtípussal, 12-es karaktermérettel és 2,5 cm-es margóval, illetve 3,5 cm-es kötésmargóval készül. A belső címlapon a DOI azonosítót fel kell tüntetni. A borító és a címlap megjelenését a Kari Doktori Szabályzat melléklete a 172. és 173. oldalon illusztrálja. További követelményeket a doktori iskolák működési szabályzata határozhat meg.

Ki lehet bizottsági tag a nyilvános védésen?
A bizottság összetételéről a Pedagógiai és Pszichológiai Doktori Tanács dönt, de a doktorandusz és témavezetője a programvezető jóváhagyásával javaslatot tehet. A bizottság minden tagjának rendelkeznie kell doktori (PhD) fokozattal. A doktorandusz nem rendelkezhet közös tudományos közleménnyel a bizottság egyik tagjával sem. A bizottság elnöke csak az ELTE egyetemi tanára, kutatóprofesszora, professor emeritusa vagy habilitált egyetemi docense lehet. Az összeférhetetlenségi szabályokat az Egyetemi Doktori Szabályzat 53.§ (3) részletezi a 42. és 43. oldalon.

Milyen hosszú a fokozatszerzési eljárás és hogyan zárul? 
Az eljárás átlagos hossza a benyújtástól számítva 6 hónap, de maximum 1 év. 
A benyújtott dokumentumokat a Tanulmányi Hivatal formailag ellenőrzi, ezt követően a Doktori Iskoláknak továbbítja véleményezésre. Az eljárás megindításáról a Doktori Iskola állásfoglalását figyelembe véve a Kari Doktori Tanács hozza meg a döntést. A döntést követően a Tanulmányi Hivatal felkéri az opponenseket, akiknek 60 nap áll rendelkezésre a bírálat elkészítésére. A két bírálat együttesen kerül megküldésre a doktorandusz számára, akinek 30 nap áll rendelkezésére a válaszok elkészítésére. A válaszok beérkezését követően a Tanulmányi Hivatal megkezdi a nyilvános védés szervezését. A kari hivatalok meghirdetik az eseményt az Országos Doktori Tanács és a Kar honlapján, valamint a kari hírlevélben is. A nyilvános védés eredményét a Kari Doktori Tanács terjeszti az Egyetemi Doktori Tanács elé. A fokozatszerzési eljárás az Egyetemi Doktori Tanács döntésével zárul.

Hogyan zajlik a nyilvános védés? 
A nyilvános védés forgatókönyvét IDE kattintva éri el. 

Nem fogom tudni határidőre leadni a végleges disszertációt. Mit tehetek? 
Különös méltánylást érdemlő esetben kérelmezhető a leadási határidő meghosszabbítása. A hosszabbítás legfeljebb egy tanév lehet. A kérelmet a disszertáció leadási határidejének lejárta előtt kell benyújtani, és csatolni kell hozzá egy igazolást, ami alátámasztja a kérelemben megfogalmazottakat. A formanyomtatvány ITT található. 

Itt nem találtam választ a kérdésemre. Kihez forduljak?
Amennyiben itt nem talált választ a kérdéseire, az Egyetemi Doktori Szabályzat 58-72.§, valamint a Kari Doktori Szabályzat 30-35.§ bekezdései tartalmaznak további részleteket a fokozatszerzési eljárásról.  
Ha a szabályzatokban sem találta meg a választ, a Tanulmányi Hivatal Oktatásszervezési Irodájának munkatársait keresheti a doktori.fokozat@ppk.elte.hu címen.

A 2024. november 11-én tartott fokozatszerzési tájékoztató esemény diasorát IDE KATTINTVA lehet elérni.