Pszichológia MA

2023.12.20.
Pszichológia MA
Válaszd az ELTE PPK pszichológia mesterképzési szakot,
  • ha már rendelkezel pszichológia alapszakos végzettséggel, és pszichológusként képzeled el a jövődet;
  • szeretnéd behatóbban megismerni a pszichológus szakma módszereit és eszközeit;
  • szeretnél specializálódni és további szakképesítést szerezni;
  • kutatni szeretnél az általad választott területen;
  • doktori képzésben folytatnád tanulmányaidat!

Bemeneti feltételek

A Bologna-rendszerű mesterszakokra történő jelentkezés és felvétel feltételei a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011.évi CCIV. törvény 16/A. §-a alapján a hivatalos kiadványként közzétett képzési és kimeneti követelmények szerint meghatározottak. Ennek elérhetősége ezen a linken található. 

Pszichológia mesterképzési szakra azok a hallgatók jelentkezhetnek, akik már rendelkeznek pszichológia alapszakos végzettséggel, vagy a felsőoktatásról szóló 1993 évi LXXX. törvény szerinti korábbi rendszerű pszichológiai egyetemi végzettséggel. Amennyiben olyan végzettséggel rendelkezik, mely ennek a feltételnek nem felel meg, a rendelet értelmében ki kell zárnunk a felvételi eljárásból. A bemeneti feltételek vizsgálatát folyamatosan végezzük, ám az ellenőrzés egészen a vonalhúzásig is elhúzódhat, tekintve, hogy a hiánypótlás keretében feltöltött dokumentumok is tartalmazhatnak lényeges információkat.
Ha a pszichológia alapszakos végzettségét a végső hiánypótlási határidőig nem igazolja, jelentkezését kizárjuk a felvételi eljárásból. 

Külföldi végzettség továbbtanulási célú elismertetése
Ha tanulmányait külföldi intézményben végzi/végezte, a honlapunkon található ŰRLAP kitöltésével kezdeményezheti a szakképzettség továbbtanulási célú elismerését. 
Kérjük, hogy az űrlap kitöltésén túl olvassa el figyelmesen a felvi.hu „Külföldi felsőfokú végzettségek továbbtanulási célú elismerése” című fejezetét is.


Beküldendő dokumentumok

KÖTELEZŐ DOKUMENTUMOK 
Minden dokumentumot a felvi.hu-ra szükséges feltölteni, ezek hiányában a jelentkezőt kizárhatják a felvételi eljárásból. A kötelezően beküldendő dokumentumok részben a felvételi vizsgák szervezéséhez, részben a bemeneti feltételek ellenőrzéséhez szükségesek. 

2024. május 27-ig: 

  • Europass formátumú, magyar nyelvű szakmai önéletrajz, motiváció megjelölésével "motivációs levél/önéletrajz" jogcímen feltöltve (ennek végén sorolhatja fel a jelentkező az eddig elvégzett szakmai gyakorlatait, tanfolyamait, szakmai versenyeket, önkéntes munkákat stb., ezekről nem szükséges igazolást feltölteni, sőt kifejezetten kérjük, hogy ne töltsenek fel ezekről külön igazolást)
  • Referenciamunka, elején egy oldalas kivonattal (max. 15 szöveges oldal) "szakmai tevékenység igazolása" jogcímen feltöltve

A referenciamunka lehet bármely olyan magyar vagy angol nyelvű írásbeli szakmai dolgozat, amely a jelentkező saját alkotása (műhelymunka, szakdolgozat, szemináriumi dolgozat, szakkollégiumi kutatási beszámoló, szakmai cikk, tanulmány stb.). A jelentkező készíthet a jelen felvételi céljából új, önálló dolgozatot, amely lehet egy korábbi munkájának továbbfejlesztett változata. Abban az esetben, ha a dolgozat megjelent, vagy formális oktatás keretében bemutatott anyag volt, akkor a beadott dolgozaton fel kell tüntetni, hogy az milyen keretben, milyen műfajban készült (pl. szociálpszichológiai műhelymunka, vagy affektív pszichológiai gyakorlati dolgozat, személyiségpszichológiai kutatási terepgyakorlat stb.), vagy a megjelenés helyét (pl. a Tudományperspektívában megjelent tanulmány). A dolgozat terjedelme maximum 15 szöveges oldal (ezen felül lehetnek a mellékletek, formai megkötés nincs). Társszerzős munkák esetén %-osan fel kell tüntetni, hogy mennyi a jelölt saját része a végső dolgozatban. 

A referenciamunka minden esetben tartalmazzon egy maximum 1 oldalas absztraktot (kivonatot), melyet a cím után, de a szöveg előtt helyezzenek el. 

Végső hiánypótlási határidő, 2024. július 10-ig:
amennyiben oklevelét, nyelvvizsga-bizonyítványát 2024. február 15.  után kapja kézhez. 
A felvi.hu-ra feltöltött dokumentumokat folyamatosan rögzítjük, szükség esetén az érintetteket hiánypótlásra fogjuk felszólítani.

A jelentkezés utáni fontosabb határidők, időpontok a felvételi eljárásban
(Kérjük, kövesse az Oktatási Hivatal által közzétett információkat is!)
A felvételi vizsgák időpontja Budapesten: 2024. július 1-5.
A felvételi vizsgák időpontja Szombathelyen: 2024. július 1-10.
Adat- és sorrend módosítási határidő a felvi.hu-n: 2024. július 10.
Végső hiánypótlási határidő a felvi.hu-n: 2024. július 10.
Vonalhúzás várható időpontja: 2024. július 24.

A felvételi vizsgára külön behívó levelet küldünk minden érintett jelentkezőnek a vizsgabeosztás elkészülte után, de legkésőbb a felvételi vizsga időpontját megelőzően 15 nappal. Az értesítést a felvételi rendszerben megadott e-mail címre küldjük ki. Kérjük, ellenőrizzék le ezt, és szükség esetén módosítsák a felvi.hu-n.
A szóbeli vizsga díja a közzétett adatoknak megfelelően 4000 forint. A díj befizetésével kapcsolatos további teendőkről szóló ismertetőt (milyen formában, milyen határidővel kell bemutatnia a befizetési bizonylatot) az e-mailben megküldött behívó levéllel együtt fogja megkapni. A felvételi vizsga időpontjára vonatkozó kérelmet a vizsgabeosztás elkészültéig kérjük, ne küldjön. A vizsgabeosztás módosítása csak indokolt esetben lehetséges, de akkor is csak a szóbeli vizsgákra hivatalosan közzétett időszakon belül.


Felvételi vizsga, pontszámítás

A felsőoktatási felvételi eljárásról szóló 423/2012. (XII. 29.) Korm. rendelet 34. §-a alapján a mesterképzésben a felvételi követelményeket és a rangsorolás módját a felsőoktatási intézmény szabályozza, de csak az a jelentkező vehető fel, akinek pontszáma az adható maximális pontszám 50 százalékát eléri.
Az ELTE Felvételi szabályzata értelmében az a jelentkező, aki az adott szak felvételijének bármely részeredményében (a többletpontokat kivéve) 0 pontot ér el, erre a szakra nem nyerhet felvételt.

Legfeljebb 100 pont szerezhető, az alábbi megoszlás szerint:

1. Oklevél minősítése (legfeljebb 30 pont): az alapképzési vagy ennek megfeleltethető oklevél minősítéséből számítandó a következők szerint: 
- jeles (5) minősítésű oklevél = 30 pont, 
- jó (4) minősítésű oklevél = 23 pont, 
- közepes (3) minősítésű oklevél = 10 pont, 
- elégséges (2) minősítésű oklevél = 0 pont. 

A 2006. február 1. után szerzett magyar felsőfokú és felsőoktatási szakképzésen szerzett oklevelek adatait a Hivatal elektronikus úton veszi át a felsőoktatás információs rendszeréből. Kivételt képez, azaz fel kell tölteni a tanítói oklevelet, ha idegennyelvi műveltségi területen végzett, illetve azokat az okleveleket, ahol a képzést idegen nyelven végezte a jelentkező és a záróvizsgát is idegen nyelven tette le. A végső hiánypótlási határidő 2024. július 10.

2. Felvételi vizsga (legfeljebb 60 pont): 
- Egy helyben megkapott, angol nyelvű szakcikk megvitatása magyarul (felkészülés után). Az értékelés szempontjai: elméleti háttér, kritikus módszertani elemzés, statisztikai eljárások, formanyelv értelmezése, angol szaknyelvi tájékozottság, eredmények elhelyezése a szakterületen (összesen legfeljebb 30 pont), 
Az alábbi szakcikkmintákhoz hasonlókra lehet számítani a felvételi vizsgán:

Angol nyelvű szakcikkminta 1.
Angol nyelvű szakcikkminta 2.
Angol nyelvű szakcikkminta 3. 
Angol nyelvű szakcikkminta 4.

- A referenciamunka (elején az egy oldalas kivonattal, lásd. Beküldendő dokumentumok) szóban történő rövid, max. 3 perces, segédeszköz (pl.diasor) nélküli szóbeli bemutatása.  Az értékelés szempontjai: tudományos színvonal, elméleti és módszertani kérdésekre adott válaszok színvonala (összesen legfeljebb 20 pont), 

- A bizottság véleménye (összbenyomás) a szakmai önéletrajz alapján. Az önéletrajzot az EuroPass minta szerint kérjük beküldeni motiváció megjelölésével. Az önéletrajzban a jelentkező tegyen utalást azokra a tudományos és egyéb szakmai (pl. önkéntes) tevékenységekre, melyek képet adnak a jelentkező szakmai felkészültségéről és tapasztalatáról. Továbbá a felvételiző vázolja fel a szakmai jövőképét, érdeklődését, motivációját. A bizottság az önéletrajz mentén szakmai beszélgetést folytat és ez alapján alkot benyomást a felvételizőről (legfeljebb 10 pont).

3. Többletpontok (legfeljebb 10 pont): 
- az előnyben részesítés eseteiben (hátrányos helyzet, fogyatékosság, gyermekgondozás) bármely igazolt jogcím alapján 5 pont, 
- angol nyelvből tett C1 (korábban felsőfokú) komplex (korábban C típusú) nyelvvizsga esetén 5 pont (más nyelvért, vagy más szintű nyelvvizsgáért nem jár többletpont), 
- magyarországi pszichológia OTDK első három helyezettje, illetve a „Kardos Lajos pszichológia verseny” első három helyezettje 5 pont.


A képzés bemutatása

A képzési idő: 4 félév
Megszerzendő kreditek száma: 120
Munkarend: nappali (levelező képzés nincs)
Amennyiben levelező képzést keres, a felvi.hu szakkeresőjében tájékozódhat más intézmények képzéseiről.

Finanszírozási formák:

  • állami ösztöndíjas
  • önköltséges: 400.000 Ft/félév

Képzés helye: Budapest és Szombathely
Az oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése: okleveles pszichológus.

A képzés magyar nyelven folyik, azonban a tanulmányok teljesítéséhez angol nyelvtudás szükséges.

A budapesti és szombathelyi képzések tanterveit innen töltheti le.

2023-as felvételi ponthatárok:
Budapest MNA - 81
Budapest MNK - 81
Szombathely MNA - 62
Szombathely MNK - 67

A képzés célja
Olyan gyakorlati és tudós szakembereket képzünk, akik az egészségügyben, a terápiás helyzetekben, a gazdaságban, a közéletben, a civil- és a versenyszférában is önállóan képesek pszichológusi tevékenységet végezni. A mesterszakos diploma megszerzése után lehetőség van bekapcsolódni a doktori képzésbe, illetve a szakpszichológus szakirányú továbbképzéseink és egyéb képzések széles kínálatából választhat.

PSZICHOLÓGIA BA (6 félév)

PSZICHOLÓGIA MA (4 félév - SPECIALIZÁCIÓ)

↓                                           ↓

DOKTORI KÉPZÉS (8 félév)          SZAKIRÁNYÚ TOVÁBBKÉPZÉSEK (2 vagy 4 félév)


Specializációk

Budapesten:

  • A fejlődés- és klinikai gyermekpszichológia specializáció a tipikus és az atipikus fejlődés területén korszerű elméleti és módszertani tudást nyújt átfogó diagnosztikai munka, terápia, saját kutatómunka végzéséhez gyermekekkel foglalkozó intézményekben.
     
  • klinikai és egészségpszichológia specializáció átfogó diagnosztikai, terápiás, klinikai kutatási ismeretekkel bíró és széles körű módszertani jártassággal rendelkező szakembereket képez, akik a pszichológia tudományának tudásanyagát képesek az egészségmegőrzés és az egészségfejlesztés szolgálatába állítani.
     
  • kognitív pszichológia specializáció hallgatói magas szinten és széles látókörben elsajátítják a modern kísérleti pszichológia és ennek vezető irányzata, a kognitív pszichológia szemléletét, az ehhez kapcsolódó módszereket és alkalmazásuk készségeit. Lehetőséget nyújt a modern fejlődéspszichológia gyakorlati és a kognitív pszichológia és neuropszichológia kutatási és/vagy gyakorlati irányaiban továbbfejlődni.
     
  • munka- és szervezetpszichológia (vezetés- és szervezetpszichológia) specializáció hallgatói képessé válnak a munkatársak, a vezetők, a teamek és a szervezetek eredményességének, szociális és érzelmi tőkéjének fejlesztésére a vezetés- és szervezetpszichológia modern ismeretanyagának és gyakorlati eszköztárának alkalmazása révén. Belső munkatársként a HR, a munkaerő- és szervezetfejlesztés területén, külső szakemberként szervezetfejlesztő, coaching- és tréningcégek munkatársaként is jól hasznosíthatók a specializáción megszerzett kompetenciák.
     
  • tanácsadás- és iskolapszichológia specializáció elsősorban gyakorlatban dolgozó szakembereket képez, akik diagnosztikai és tanácsadási módszereikben rendelkeznek a különböző életkorú kliensekkel való foglalkozáshoz szükséges kompetenciákkal. Alkalmazásuk elsősorban az óvoda- és iskolapszichológia, a nevelési tanácsadás, a pályatanácsadás, életvezetési és krízistanácsadás területeivel foglalkozó intézményekben képzelhető el.
     
  • társadalom- és szervezetpszichológia (szociál- és interkulturális pszichológia) specializáció elméleti és a gyakorlatban is alkalmazható tudást ad a szociálpszichológia és az interkulturális pszichológia területein. A specializáció jártasságot ad a legújabb szociálpszichológiai kutatásban, valamint a társadalom, a gazdaság, a politika folyamatainak szociálpszichológiai elemzéseiben. Az interkulturális pszichológiai tudást nem csupán elméletileg alapozza meg, hanem nagy hangsúlyt fektet annak gyakorlati alkalmazására is, felkészít a kutatói és a szakértői-tanácsadói karrierhez.

A pszichológia mesterképzési szakon a jelentkezők a beiratkozás előtt (a sikeres felvételit követően), az intézmény elektronikus tanulmányi rendszerében, az intézmény honlapján közzétett módon választanak specializációt. A specializációválasztás a felvettek létszámára és választására figyelemmel, de túljelentkezés esetén a felvételi eredmények szerinti rangsor alapján történik. Az egyes specializációk 10 fő feletti jelentkező esetén indulnak el.

A specializációkról a Pszichológiai Intézet honlapján tájékozódhatnak részletesen.

Szombathelyen: 

  • Klinikai és egészségpszichológia

Tájékoztató videók