Egészségfejlesztő szakpszichológus

A szakirányú továbbképzés célja olyan szakemberek képzése, akik egészségpszichológiai felkészültségük révén az egészségügy, oktatásügy és a munkaügy területén az egészségvédő és egészségfejlesztő pszichológiai programok megtervezését és végrehajtását el tudják látni, az egészségügyi intézményekben dolgozó személyzet munkáját a pszichológia sajátos eszközeivel támogatni tudják, valamint az egészségpszichológiai ismeretek széles körű elterjesztésében szakmai szerepet tudnak vállalni.

A jelentkezéssel kapcsolatos friss információkért keresse honlapunkat a legközelebbi felvételi időszakban.

A képzés adatlapja

A képzés szakmai felelőse

ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar 

A képzés indítását engedélyező OH-határozat száma

OH-FRKP/18041-1/2007

A képzés megnevezése

egészségfejlesztő szakpszichológus
(Health Promotion Psychology)

 

A szakképzettség oklevélben szereplő megnevezése

egészségfejlesztő szakpszichológus
(Health Promotion Psychologist)

Képzési terület

bölcsészettudomány

A képzés időtartama, kreditértéke

4 félév, 120 kredit

Tervezett munkarend

esti

A képzés helyszíne

Budapest (ELTE PPK 1064 Budapest, Izabella utca 46.)

Irányszám

30 < 40 (A képzés csak abban az esetben indul,
ha a jelentkezések száma eléri az indításhoz szükséges minimális irányszámot.)

Költségek

önköltséges képzés

A jelentkezési díjat és a képzés féléves önköltségének összegét a meghirdetési oldalon tesszük közzé.

Specializálódás a képzés során: 

 

A hallgatók a harmadik félév előtt választanak specializációt a tanulmányi rendszerben.

 

 


Felvételi követelmények

A felvétel feltételei: 

Pszichológia képzési ágban pszichológia mesterképzési szakon (korábban osztatlan képzésben egyetemi szintű pszichológia szakon) szerzett diploma.


Program, tanterv

A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek: 

Az egészségpszichológiai szakpszichológus végzettsége alapján felkészültséggel rendelkezik az egészségügy területén jelentkező alábbi pszichológiai feladatok önálló végzésére: 

  • egészségfejlesztést szolgáló szociális és fizikai környezet kialakításának elősegítése
  • a primer, a szekunder és tercier prevenciót szolgáló edukációs programok tematikáinak kidolgozása és a programok vezetése, illetve a módszerek oktatása
  • az akut, a krónikus és a terminális betegségekkel járó lelki válságok és problémák eredményes kezelése; a betegségekkel való megküzdés elősegítése
  • az orvos-beteg kapcsolat fejlesztése, támogatása, a gyógyító személyzet kommunikációjának fejlesztése és az instrukció-követés/megegyezés (compliance/adherence) pszichológiai feltételeinek megteremtése
  • a gyógyító személyzet stresszkezelő-képességének fejlesztése, kiégésük megelőzése
  • önsegítő betegcsoportok, öngyógyító közösségek munkájának támogatása

A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök: 

1. Alapozó képzési szakasz: 

  • Elméleti ismeretek és tárgykörök: egészségpszichológia; környezeti egészségpszichológia és mentálhigiéné; betegségre hajlamosító személyiségtényezők; stresszfeldolgozás; a személyiség védőfaktorai; orvosi antropológia; pszichológus etikai ismeretek; munkajog; pszichopatológia; klinikai egészségpszichológia; alternatív/komplementer medicina. 
  • Szakmai gyakorlati képzés: relaxáció-imagináció; kognitív- és viselkedésterápia; családterápia; művészetterápia; számítógépes adatkezelés; az egészségpszichológiai mérőeszközök alkalmazása; a személyiség protektív tényezőinek fejlesztése. 

2. Választáson alapuló ismeretkörök: 

Egészségfejlesztés ismeretkör: 

  • Elméleti ismeretek: egészségfejlesztés, az egészségkárosító viselkedésformák, munkahelyi egészségpszichológia; a reprodukció és a szexualitás egészségpszichológiája; a testmozgás egészségpszichológiája; az életkorok egészségpszichológiai aspektusai; személyiségfejlesztés különleges élethelyzetekben; a szív- és érrendszeri betegségek primer és szekunder prevenciója. 
  • Szakmai gyakorlati képzés: országos egészségmegőrző programokban való részvétel, valamint az egészségfejlesztés gyakorlati alkalmazása iskolákban, kórházakban és munkahelyeken. 

Életminőség-javítás ismeretkör: 

  • Elméleti ismeretek és tárgykörök: a szomatizáció és a kórós tüneti viselkedés pszichológiája; a traumák pszichológiai hatásai, a stressz és az immunrendszer; a terminális betegség pszichológiája; a gyógyító-beteg kapcsolat krízisei. 
  • Szakmai gyakorlati képzés: edukációs rehabilitációs programok; önsegítő csoportok támogatása; szakmai gyakorlatok az egészségügy különböző területein. 

Pszichológiai lovasterápia ismeretkör: 

  • Elméleti ismeretek és tárgykörök: a lovasterápia alapismeretei és kiegészítő ismeretei; állatasszisztált terápiák; a pszichológiai lovasterápia alapismeretei; terápiás alapismeretek, indikációk és diagnosztika; terápiás irányzatok és technikák; környezetpszichológiai aspektusok; a lovasterápia alkalmazásnak lehetőségei a prevencióban és a rehabilitációban. 
  • Szakmai gyakorlati képzés: a gyógypedagógiai lovaglás és lovastorna, valamint a földi munka módszertana a pszichológiai lovasterápia szempontjából; a földi munka terápiás alkalmazása; a terápiás irányzatok, módszerek és technikák megvalósulása a pszichológiai lovasterápia gyakorlatában; a lovasterápiás élményfeldolgozás eszköztára; ló-asszisztált szervezetfejlesztés tréning; szakmai gyakorlat végzett terapeuta mellett. 

Katasztrófakrízis-prevenció és utógondozás ismeretkör: 

  • Elméleti ismeretek és tárgykörök: a katasztrófakrízis-prevenció, -intervenció és -utógondozás szervezeti rendszere és működésmódja; stressz-feldolgozás és krízisintervenció; a katasztrófa krízisének feldolgozását segítő pszichológiai beavatkozás; a katasztrófa-traumák pszichológiai hatásai; egészségfejlesztés és egészségkommunikáció traumát követően. 
  • Szakmai gyakorlati képzés: traumafeldolgozás; reziliencia és poszttraumás növekedés; motivációs interjú; kommunikáció krízishelyzetben és a katasztrófa-utógondozás szakaszában; szakmai gyakorlat; katasztrófát átélt személy vagy közösség utógondozásában részvétel szupervízióval; a segítők krízisei és szupervíziójuk; katasztrófa-prevenciós tréning; edukációs rehabilitációs. 

3. Szakdolgozat

A képzés mintatantervei ezen az oldalon érhetők el. 

 


Diploma után

A szakképzettség alkalmazása: 

Az egészségpszichológiai szakpszichológus szaktudása alkalmazható az egészségügyi dolgozók pszichológiai képzésében, a felsőoktatásban az egészségpszichológiai programok vezetésében és az egészségpszichológia tantárgyainak oktatásában is. 

A szűkebb értelemben vett egészségügyi tevékenység és az egészségpszichológia felsőfokú oktatása mellett az egészségpszichológiai szakpszichológus alkalmas a vezetői feladatok ellátására az oktatásügy, a munkaügy, a közigazgatás és a média világában az alábbi területeken: 

  • az egészséges életmód és az egészséges környezet alakítása
  • az egészségmagatartás fejlesztése és/vagy 
  • az egészségkárosító magatartás és szokások leépítése
  • a vezetői feladatok ellátása az életmód egészséget szolgáló megreformálására szakosodott szervezetek élén
  • a drogmegelőzés és drogambulanciák
  • lelki és fizikai állóképességet fejlesztő intézmények
  • a közegészségügy és közjólét fejlesztésére szakosodott hivatalok

2021.04.28.