Pedagógiai szakpszichológus

2022.07.04.
Pedagógiai szakpszichológus

A képzés célja a pszichológusok felkészítése arra, hogy a pszichológia sajátos lehetőségeire támaszkodva segítséget tudjanak nyújtani a nevelési és oktatási intézmények, valamint gyermekvédelmi intézmények számára a nevelési és oktatási feladatok hatékony ellátására, a problémák megelőzésére és megoldására.

A jelentkezéssel kapcsolatos információk a meghirdetési oldalon olvashatók!
A jelentkezés határideje: 2024. május 31., 24:00 óra.

A képzés adatlapja

A képzés szakmai felelőse: ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar
A képzés indítását engedélyező OH-határozat száma: OH-FHF/574-2/2009, módosítva: FF/1111-5/2012
A képzés megnevezése:

pedagógiai szakpszichológus 

(Pedagogic Psychology)

A szakképzettség oklevélben szereplő megnevezése:

óvoda- és iskola-szakpszichológus 

(School Psychologist)

Képzési terület: bölcsészettudomány
A képzés időtartama, kreditértéke: 4 félév, 120 kredit 

Tervezett munkarend/képzési napok: 

esti,
havonta egy alkalommal 3 nap (szerda, csütörtök, péntek).

A képzés helyszíne: 

1075 Budapest, Kazinczy utca 23-27.

Irányszám: 

15 < 25 

(A képzés csak abban az esetben indul, ha a jelentkezések száma eléri az indításhoz szükséges minimális irányszámot.)

Költségek:

a képzés önköltséges

A képzés féléves önköltségének összege 235.000 Ft/félév.

A költségek egészét vagy egy részét gyakran átvállalja a munkáltató, amennyiben úgy dönt, hogy szeretné emelni alkalmazottai tudásszintjét. Ha a hallgató nem saját maga vállalja a képzés költségeit, félévente nyilatkozhat a féléves önköltség befizetőjéről a tanulmányi rendszerben. Az ún. számlakérő nyilatkozaton megjelölhető befizetőként például a munkahely, vagy akár a saját vállalkozás is. A költségeket lehet egyben, vagy akár a befizetők között megosztva is teljesíteni.


Felvételi követelmények

A felvétel feltételei: 

a) pszichológia mesterképzési szakon (korábban pszichológia egyetemi szintű képzésben) szerzett pszichológus szakképzettség, továbbá 

b) egyéves szakmai gyakorlat az oktatás, nevelés területén (közoktatási, gyermekvédelmi vagy felsőoktatási intézményben, gyermekek vagy fiatalok foglalkoztatását, illetve pedagógiai vagy pszichológiai ellátást végző intézményben).

A jelentkezők felvételi beszélgetésen vesznek részt, ami a jelentkező érdeklődési körét, motivációját, korábbi gyakorlati tapasztalatait, illetve a szakterülettel kapcsolatos jövőbeni elképzeléseit, terveit járja körül.

A felvételi beszélgetéseket jelenléti formában vagy online módon (pl. Zoomon) fogjuk lebonyolítani. A felvételi beszélgetés formájáról (jelenléti forma esetén a helyszínről, online forma esetén a platform elérhetőségéről) és pontos időpontjáról személyre szóló e-mailben értesítjük.

A felvételi beszélgetések tervezett ideje: 2024. június 10-14.

A korábban szerzett ismeretek, gyakorlatok beszámítása:

Az alábbi szakirányú továbbképzésen szerzett oklevél birtokában az előírt 120-ból 60 kredit befogadható és folyamatos képzésindítás esetén a képzési idő 2 félévre rövidülhet: tanácsadó szakpszichológus. A képzés idő rövidítésének oktatásszervezési feltételei vannak, ha egy adott felvételi eljárásban a lehetőség elérhető, akkor azt a meghirdetéskor közzétesszük.

A fenti tanulmányok/végzettségek meglétét kérjük, a felvételi eljárás során a jelentkezési lapon jelezze, hogy a megfelelő tanulócsoportba kerüljön beosztásra. A formális kreditbeszámításra a beiratkozás után kerül sor egy ún. kreditátviteli eljárás keretében, a tanulmányok/végzettség meglétének igazolását akkor szükséges bemutatni.


Beküldendő dokumentumok

Minden szükséges dokumentumot elektronikus formában (szkennelt pdf dokumentumként, vagy olvasható, jó felbontású képfájlként; a szakmai önéletrajzokat akár word formátumban) kell csatolni az elektronikus jelentkezési laphoz. (A jelentkezéssel kapcsolatos információk a meghirdetési oldalon olvashatók!)

A határidő után beérkező, hiányos, valamint e-mailben, faxon vagy postai úton küldött, illetve személyesen benyújtott dokumentumokat nem áll módunkban elfogadni.

Beküldendő dokumentumok: 

  1. oklevél másolata,
  2. szakmai önéletrajz,
  3. a jelentkezési díj (9000,- Ft) befizetéséről szóló bizonylat másolata,
  4. szakmai gyakorlat igazolása,
  5. motivációs levél.

A képzés célja

  • A pszichológusok felkészítése arra, hogy a pszichológia sajátos lehetőségeire támaszkodva segítséget tudjanak nyújtani a nevelés- és oktatási intézmények és gyermekvédelmi intézmények számára a nevelési és oktatási feladatok hatékony ellátására, a problémák megelőzésére és megoldására. 
  • A pszichológia eszközeivel segítséget nyújtson a nevelési problémák esetén közvetlenül a diákoknak, a szülőknek és a gyermekkel foglalkozó pedagógusoknak és intézeti nevelőknek. 
  • Felismerje a terápiát igénylő magatartási és pszichés problémákat, és segítséget nyújtson a terápiás segítség biztosításában, együttműködjön a pszichoterapeuta és pszichiáter kollegákkal, biztosítsa a megfelelő támogatást az oktató- és nevelőintézetben. Hosszabb terápiás támogatást nem igénylő problémák esetén és krízishelyzetben támogatást nyújtson. 
  • Felkészült legyen az intézményen belüli társas kapcsolatok és a csoportlégkör fejlesztésére és konfliktusmenedzselésre. 
  • Személyiségfejlesztő és a társas hatékonyságot fejlesztő csoportos foglakozásokat vezessen intézményes keretben. 
  • Ismerje fel, és tudja azonosítani a tanulási problémákat, a szükséges szakmai segítség mértékét, együttműködjön a fejlesztőpedagógus és a gyógypedagógus szakemberrel. 
  • Fejlessze a tanulási technikát az átlagos teljesítmény esetén egyéni, csoportos és osztályszinten, nyújtson segítséget a pedagógusoknak a tanítás keretében történő fejlesztésre. Nyújtson segítséget az átlag feletti tehetség gondozásában. 
  • Segítse a tanulók pályaválasztási érettségét, és pályaválasztási döntését. 
  • Alkalmazzon preventív eljárásokat a deviáns magatartás és személyközi konfliktusok csökkentése céljából. 
  • Pszichológiai szempontokkal járuljon hozzá az oktató-nevelő intézmény nevelési és pedagógiai programjának kialakításához és fejlesztéséhez. 
  • A pedagógiai szakpszichológusi végzettségű szakemberek önálló pszichológusi tanácsadó és pszichológiai támogató és fejlesztő tevékenységet végezhetnek mind nevelő- oktató intézményekben, mind egyéni tanácsadás keretében az intézményes neveléssel és a tanulással összefüggő nehézségek esetén.

Program, tanterv

A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek: 

  • segítő beszélgetés folytatásának képessége, konfliktusmenedzselés
  • pszichodiagnosztikai ismeretek a kognitív és affektív területen valamint a gyermek pszichopatológia területén
  • személyiség- és készségfejlesztő csoportok vezetése
  • oktatás hatékonyságának pedagógiai pszichológiai elemzése és a pedagógusok támogatásának készsége az oktató-nevelő munkában a hatékony működés segítésére az alulteljesítés és a tehetséggondozás terén
  • konzultációs készségek

A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök: 

Elméleti ismeretek: 

Gyermek- és ifjúságvédelem, iskolapszichológia, egyéni tanácsadás az oktató- és nevelőintézményekben, egészségpszichológia, pedagógiai szociálpszichológia, intézmény, mint szervezet, tanulási zavarok, gyermek pszichopatológia, serdülőkori viselkedészavarok, tehetséggondozás, pályaválasztási tanácsadás elmélete, önismeretfejlesztő-csoportok vezetése

Társtudományi és határterületi ismeretek:  

Pedagógia, család-, iskola- és gyermekvédelem-szociológia, terápiás módszerek és együttműködés a klinikai pszichológussal, iskola- és gyermekvédelmi jog

Szakmai gyakorlati képzés:  

Módszerek a nevelőotthonban, konzultáció, a tanácsadás folyamata és módszerei, kognitív képességek diagnosztikája, tanulás tanítása, pályaválasztási tanácsadás gyakorlat, a nevelési, oktatási statisztika és számítógép-alkalmazás, etikai esetmegbeszélés, pszichés zavarok és krízishelyzetek gyermekkorban, pedagógiaipszichológiai és szociálpszichológiai problémák kezelése az oktatási- és nevelési intézményekben, pedagógusok mentálhigiénés segítése, preventiv és korrektív módszerek a tanulók körében, a képességfejlesztés módszerei

Szakmai kompetenciafejlesztő tréning:  

Kommunikációs és önismereti-tréning, csoportos tanácsadás, mediáció és konfliktusmenedzselés, segítő beszélgetés

Terepgyakorlatok: 

Gyermekvédelmi és iskolapszichológiai terepgyakorlatok

Szakdolgozat
 

A képzés mintatantervei ezen az oldalon érhetők el.


Diploma után

A szakképzettség alkalmazása

A képzésben részt vevők szakértelmét a különböző szervezeti keretek közt működő iskolapszichológusi hálózat, a közoktatás intézményei, óvodák, általános és középiskolák, a tanárképzést végző felsőoktatási intézmények, pedagógiai szakszolgálatok, a családon kívüli neveléshez kapcsolódó intézmények, a nevelőintézményi hálózat, gyámügy, az oktató munkához kapcsolódó pedagógiai pszichológiai tevékenységgel foglalkozó intézmények és szolgáltatások hasznosíthatják. 

A pedagógiai szakpszichológus végzettség magánvállalkozás folytatására is jogosít az óvodával és iskolával összefüggő tanulási, magatartási, beilleszkedési és egyéb pszichés problémák esetén, szülőknek és pedagógusoknak nyújtott konzultáció és tanulóknak/gyermekeknek nyújtott egyéni és csoportos fejlesztő foglalkozások keretében. 

A pedagógiai szakpszichológus szakirányú továbbképzés elvégzésével megszerzett végzettség a 15/2013. (II.26.) EMMI rendelet értelmében pedagógus szakvizsgával egyenértékű a Pedagógus Életpálya Modell szempontjából.