Pedagógus szakvizsga
A pedagógusképzésben szerzett ismeretekre és a köznevelésben, napközbeni gyermekellátásban szerzett tapasztalatokra épülően a köznevelés és a napközbeni gyermekellátás rendszerének, intézményrendszerének működésével, hatékony irányításával, fejlesztésével, az oktatás-nevelés-gondozás szabályozásának új követelményeivel és azok gyakorlati alkalmazásával, a pedagógus tevékenységével és az egyéni sajátosságokra érzékeny személyiségformálással kapcsolatos új ismeretek és kompetenciák fejlesztése a pedagógusok folyamatos szakmai fejlődésének támogatása érdekében.
Választható modulok:
- preventív és korrektív pedagógia, pszichológia
- mentori, vezetőtanári feladatokra való felkészítés
- tehetséggondozás, tehetségfejlesztés (Bővebb információ a megújult képzésről)
- pénzügyi, gazdasági, gazdálkodási ismeretek tanítása a közoktatásban
A képzés adatlapja
A képzés szakmai felelőse: | ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar |
A képzés indítását engedélyező OH-határozat száma: |
OH-FRKP/1389-7/2007, módosítva: OH-FIF/106-10/2011, módosítva: FNYF/1316-6/2017. |
A képzés megnevezése: |
pedagógus szakvizsga (Teacher's Professional Examination) |
A szakképzettség oklevélben szereplő megnevezése: |
szakvizsgázott pedagógus (Educational Specialist) |
Képzési terület: | pedagógusképzés |
A képzés időtartama, kreditértéke: |
4 félév, 120 kredit |
Tervezett munkarend/képzési napok: |
levelező (elfogadás alatt) Általános modul: Modulok: - mentor: hetente hétfő délután online: 16:00-19:30, kéthetente szombaton személyesen, - pénzügyi: heti 1 szombat személyesen, - tehetség: félévenként hét hétvége: péntek délután online és szombat egész nap online, alkalmanként személyesen, - közoktatási vezető: minden hónapban egy péntek és szombat személyesen.
|
A képzés helyszíne: |
1075 Budapest, Kazinczy utca 23-27. |
Irányszám: |
25 < 100 (A képzés csak abban az esetben indul, ha a jelentkezések száma eléri az indításhoz szükséges minimális irányszámot. Az egyes választható tanulmányi területek legalább 10 fő jelentkezése esetén indulnak.) |
Költségek: |
önköltséges képzés A jelentkezési díjat és a képzés féléves önköltségének összegét a meghirdetési oldalon tesszük közzé. |
A képzés célja
A pedagógusképzésben szerzett ismeretekre és a köznevelésben, napközbeni gyermekellátásban szerzett tapasztalatokra épülően a köznevelés és a napközbeni gyermekellátás rendszerének, intézményrendszerének működésével, hatékony irányításával, fejlesztésével, az oktatás-nevelés-gondozás szabályozásának új követelményeivel és azok gyakorlati alkalmazásával, a pedagógus tevékenységével és az egyéni sajátosságokra érzékeny személyiségformálással kapcsolatos új ismeretek és kompetenciák fejlesztése a pedagógusok folyamatos szakmai fejlődésének támogatása érdekében.
Felvételi követelmények
A 277/1997/XII.22. Kormányrendelet 13. § (1) bekezdése alapján a szakvizsgára történő felkészítésbe az a pedagógus kapcsolódhat be, aki
-
rendelkezik a pedagógus-munkakör betöltésére jogosító felsőfokú iskolai végzettséggel és szakképzettséggel, valamint
-
legalább három év pedagógus-munkakörben eltöltött szakmai gyakorlattal.
Felsőfokú iskolai végzettségként és szakképzettségként elfogadható az alábbi alapképzési szakok (korábban főiskolai szintű képzések) valamelyikén szerzett oklevél: tanító, óvodapedagógus, csecsemő- és kisgyermeknevelő, konduktor, gyógypedagógus; vagy az osztatlan, illetve mesterképzési (korábban főiskolai vagy egyetemi szintű) szakon szerzett tanári oklevél.
Meghirdetési információk:
A szakirányú továbbképzéseket a www.felvi.hu oldalon és a kar felvételi meghirdetéseket tartalmazó oldalán is közzétesszük a keresztféléves, általános és pótfelvételi eljárás időzítésének megfelelően.
A korábban szerzett ismeretek, gyakorlatok beszámítása:
Az alábbi szakirányú továbbképzéseken szerzett oklevél birtokában az előírt 120-ból a választható tanulmányterületnek megfelelő 55 kredit befogadható és a képzési idő 2 félévre rövidül: fejlesztőpedagógus, mentortanár, módszertani szaktanácsadó a tehetséggondozásban, tehetségfejlesztő szaktanácsadó.
Az alábbi tanfolyamon szerzett tanúsítvány birtokában az előírt 120-ból a választható tanulmányterületnek megfelelő 55 kredit befogadható és a képzési idő 2 félévre rövidül: Pénzügyi, gazdasági, gazdálkodási ismeretek tanítása a közoktatásban.
Amennyiben a jelentkező már rendelkezik pedagógus szakvizsgával, vagy korábban már elvégezte a pedagógus szakvizsga kötelezően oktatott ismeretköreinek tárgyait és a képzéssel valójában egy újabb választáson alapuló tanulmányterület elvégzését célozza, az előírt 120-ból a kötelezően oktatott ismeretköröknek megfelelő 55 kredit befogadható és a képzési idő 2 félévre rövidül.
A fenti tanulmányok/végzettségek meglétét kérjük, a felvételi eljárás során a jelentkezési lapon jelezze, hogy a megfelelő tanulócsoportba kerüljön beosztásra. A formális kreditbeszámításra a beiratkozás után kerül sor egy ún. kreditátviteli eljárás keretében, a tanulmányok/végzettség meglétének igazolását akkor szükséges bemutatni.
Program, tanterv
A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek:
A gyakorlati tevékenységük tapasztalataira építve a képzés során a pedagógusok:
- felkészülnek a pedagógus munkakörök, illetve az intézményhez kapcsolódó speciális feladatok ellátására;
- ismereteket szereznek az oktatás-nevelés tartalmi szabályozásának új követelményeiről, azok alkalmazási lehetőségeiről a szaktárgyi oktatásban és nevelésben;
- megismerik az intézmények eredményes irányítására, működésére vonatkozó legfontosabb alapelveket;
- felkészülnek a gyermekek/tanulók egyéni sajátosságait figyelembe vevő személyiségformálás elméletére, módszereire.
Személyes adottságok, készségek, attitűdök:
- tudatosság kompetenciák birtoklásában és gyakorlásában;
- önállóság, kreativitás a saját nevelőmunkában;
- kezdeményezőkészség saját intézményi fejlesztésekben, innovációs tevékenységekben;
- nyitottság a pedagógiai kezdeményezések iránt;
- segítő, támogató, irányító attitűd és kapcsolat kialakítása intézményi környezetben.
A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök:
Kötelezően oktatott témakörök:
- Közigazgatási vezetési ismeretek: Magyarország alkotmányos alapjai, a közigazgatás felépítése és működése, alapvető államháztartási ismeretek, a közigazgatási eljárás szabályai az oktatáshoz-neveléshez- gyermekellátáshoz kapcsolódó ügyekben.
- A nevelési-oktatási intézmény, mint szervezet: A közoktatási intézmények működése és annak jogi szabályozása, szervezeti kultúra, az intézmény vezetése, intézményszintű tervezés, információáramlás, kommunikáció; Innováció és szervezetfejlesztés, az intézmény képének tudatos alakítása. Az intézmény és környezete: fenntartói jogok és kötelezettségek, (kis)térségi, szakmaközi együttműködés lehetőségei és keretei, a családdal való kapcsolattartás, együttműködés és intézményes formái.
- A nevelési-oktatási intézmény hatékonysága: Az eredményesség–hatékonyság-sikeresség mutatói, mérési lehetőségei; Mérési-értékelési-ellenőrzési folyamatok a köznevelésben-gyermekellátásban, a pedagógusi munka értékelése, a gyermekek-tanulók fejlődésének, tanulásának nyomon követése és értékelése; A minőségfejlesztés módszerei; A pedagógusi, tanulói és szülői szerveződések; Szervezeti tanulás.
- Pedagógus a nevelési-oktatási intézményben: A pedagógus szerepei, munkatevékenységei; Pedagógiai folyamat tervezése, az intézményi feladatok megszervezése, szakmai együttműködés; Szakmai önismeret és önreflexió a pedagógiai gyakorlatban; A pedagógusok mentálhigiénéje, konfliktusok és kezelésük; A pedagógus tevékenységét segítő új eljárások, módszerek, technikák; Feltáró vizsgálatok tervezése, módszerei.
- Sajátos pedagógiai, pszichológiai ismereteket és módszereket igénylő személyek, illetve csoportok nevelése-oktatása: Az integráció és szegregáció kérdései: hátrányos megkülönböztetés, az esélyegyenlőség elve, fenntartói megoldások az integrációra, szektorközi együttműködés; A kiemelt figyelmet igénylő gyermekek; A hátrányos helyzetű gyermekek; Egészségnevelés, egészségfejlesztés, mentálhigiéné, drogmegelőzés; Multikulturális nevelés; Az élethosszig tartó tanulás, felnőttoktatás.
Választáson alapuló tanulmányterületek:
- Az iskolai oktatás 5-6. évfolyamán a nem szakrendszerű oktatás feladatainak ellátására felkészítés,
- Iskolai nevelési és szociálpszichológiai ismeretek,
- Az inklúzió pedagógiája,
- Iskolai szabadidős programok,
- Preventív és korrektív pedagógia, pszichológia,
- A történelem és történettudomány,
- Mentori, vezetőtanári feladatokra való felkészítés (elsősorban tanár végzettségűek jelentkezését várjuk),
- A lelki, fizikai egészség megőrzésének és fejlesztésének elméleti és gyakorlati kérdései az iskolában,
- Zenei munkaképesség-gondozás,
- Könyvtár-pedagógia,
- Szakképzés, szakképzésfejlesztés,
- Diáktanácsadás,
- Család- és gyermekvédelem,
- Tehetséggondozás, tehetségfejlesztés,
- Tantárgy-pedagógiai kérdések az iskolai gyakorlatban (a tantárgy megjelölésével),
- Gyakorlatvezető óvodapedagógus,
- Gyakorlatvezető tanító,
- Fejlesztő, differenciáló pedagógia,
- Mérési-értékelési feladatok,
- Oktatási egyenlőtlenségek és korai iskolaelhagyás.
Szabadon választható tárgyak.
Szakdolgozat
Az aktuálisan folyó képzések mintatantervei ezen az oldalon érhetők el.
Specializálódás a képzés során:
A választáson alapuló tanulmányterületek közül választottat már a felvételi eljárás keretében meg kell jelölni. A fenti listájából kizárólag azokra lehet benyújtani a jelentkezést, amelyek az aktuális felvételi meghirdetésben szerepelnek.
Diploma után
A szakképzettség alkalmazása:
A szakirányú továbbképzésben résztvevők a megszerzett elméleti és gyakorlati ismeretek alapján képesek az intézményi feladatok szervezésére, pedagógiai folyamattervezésre, együttműködésre a pedagógus kollégákkal, szülőkkel, az oktatásirányítás különböző szintjeivel.