Szexuálpszichológiai szakpszichológus
A szexuálpszichológiai szakpszichológus segíti az egyént vagy a párt az egészséges és kiegyensúlyozott párkapcsolati és pszichoszexuális működés elérésében és megtartásában, a problémák vagy azok súlyosbodásának megelőzésében. Szükség esetén együttműködik más segítőkkel vagy szakszerűen továbbirányítja a kliensét. Másrészről a szexuálpszichológiai szakpszichológus ismeri a szexuális egészség fejlesztésének és a szexuális életre nevelés/felkészítés korszerű megközelítéseit és a HIV prevenció alapjait. Emellett rendelkezik mindazzal a tudással és azokkal a kompetenciákkal, amelyek alkalmassá teszik őt arra, hogy fiatalok számára iskolai környezetben vagy egyéb kontextusban szexuális felvilágosító foglalkozásokat tartson.
A képzés adatlapja
A képzés szakmai felelőse: | ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar |
A képzés indítását engedélyező OH-határozat száma: | OH-FF/797-5/2014 |
A képzés megnevezése: |
szexuálpszichológiai szakpszichológus (Sexual Psychologist) |
A szakképzettség oklevélben szereplő megnevezése: |
szexuálpszichológiai szakpszichológus (Sexual Psychologist) |
Képzési terület: | bölcsészettudomány |
A képzés időtartama, kreditértéke: | 4 félév, 120 kredit |
Tervezett munkarend: |
esti, csütörtök-péntek-szombat (havonta egy alkalommal) |
A képzés helyszíne: |
Budapest (ELTE PPK 1064 Budapest, Izabella utca 46.) |
Irányszám: |
12 < 24 (A képzés csak abban az esetben indul, ha a jelentkezések száma eléri az indításhoz szükséges minimális irányszámot.) |
Költségek: |
önköltséges képzés A képzés féléves önköltségének összege 325.000 Ft/félév. |
A költségek egészét vagy egy részét gyakran átvállalja a munkáltató, amennyiben úgy dönt, hogy szeretné emelni alkalmazottai tudásszintjét. Ha a hallgató nem saját maga vállalja a képzés költségeit, félévente nyilatkozhat a féléves önköltség befizetőjéről a tanulmányi rendszerben. Az ún. számlakérő nyilatkozaton megjelölhető befizetőként például a munkahely, vagy akár a saját vállalkozás is. A költségeket lehet egyben, vagy akár a befizetők között megosztva is teljesíteni.
Felvételi követelmények
A felvétel feltételei:
a) pszichológia mesterképzési szakon (korábban egyetemi szintű képzésben) szerzett oklevél, vagy
b) pszichológia alapképzési szakon szerzett oklevél és arra épülően szerzett egészségpszichológia mesterképzési szakon szerzett oklevél.
A jelentkezők felvételi beszélgetésen vesznek részt, ami a jelentkező érdeklődési körét, motivációját, korábbi gyakorlati tapasztalatait, illetve a szakterülettel kapcsolatos jövőbeni elképzeléseit, terveit járja körül.
A felvételi beszélgetéseket jelenléti formában vagy online módon (pl. Zoomon) fogjuk lebonyolítani. A felvételi beszélgetés formájáról (jelenléti forma esetén a helyszínről, online forma esetén a platform elérhetőségéről) és pontos időpontjáról személyre szóló e-mailben értesítjük.
A felvételi beszélgetések tervezett ideje: 2024. június 10-14.
Beküldendő dokumentumok
Minden szükséges dokumentumot elektronikus formában (szkennelt pdf dokumentumként, vagy olvasható, jó felbontású képfájlként; a szakmai önéletrajzokat akár word formátumban) kell csatolni az elektronikus jelentkezési laphoz. (A jelentkezéssel kapcsolatos információk a meghirdetési oldalon olvashatók!)
A határidő után beérkező, hiányos, valamint e-mailben, faxon vagy postai úton küldött, illetve személyesen benyújtott dokumentumokat nem áll módunkban elfogadni.
Beküldendő dokumentumok:
- oklevél másolata,
- szakmai önéletrajz,
- a jelentkezési díj (9000,- Ft) befizetéséről szóló bizonylat másolata.
A képzés célja
A szakirányú továbbképzés célja kettős.
Egyrészt cél a pszichológusok felkészítése arra, hogy a pszichológia sajátos lehetőségeire támaszkodva segítséget tudjanak nyújtani az egyénnek vagy párnak a szexuális élet valamely területén felmerült nehézségek megjelenésekor, egyedül, más segítőkkel együttműködve vagy szakszerű továbbirányítással. A szexuálpszichológiai szakpszichológus segíti az egyént vagy a párt az egészséges és kiegyensúlyozott párkapcsolati és pszichoszexuális működés elérésében és megtartásában, a problémák vagy azok súlyosbodásának megelőzésében. Ismeri a szexuális egészség alapvető elemeit, képes azonosítani a szexuális természetű elakadások hátterében vagy azok folyományaként előálló pszichés folyamatokat, és amennyiben azok saját kompetenciahatárain belül támogathatók, segítséget nyújt a feloldásukban.
Szükség esetén együttműködik más segítőkkel vagy szakszerűen továbbirányítja a kliensét. Szem előtt tartja, hogy a pszichológiai segítés feltétele, hogy a szexualitást érintő nehézség esetében a testi/fizikai okokat szakorvos már kivizsgálta, és további orvosi kezelésüket nem találta indokoltnak, vagy azok kiegészítését a segítő beszélgetéssel javasolta.
Képes kezelni a szexuális tünetekkel kapcsolatosan a speciális segítő helyzetében előálló problémákat, a több kliens egyidejű jelenlétét, valamint jártas az egészségpszichológiai megközelítést és ismereteket igénylő, vonatkozó jelenségek felismerésében, elkülönítésében és helyes súlyozásában. A fentiekkel összhangban helyesen ítéli meg a segítés fókuszát és elérhető célok teljesítésére vállalkozik.
Ismeri a terület kurrens szakirodalmát, és képes különbséget tenni a tudományosan megalapozott és a megalapozatlan, szexualitással kapcsolatos hiedelmek, sztereotípiák, elméletek és segítő módszerek között. Ismeri a szexualitás biológiai, egyéni, pszichológiai, szimbolikus, kommunikációs, kulturális, társas és társadalmi természetét. Megfelelő tudással rendelkezik ahhoz, hogy az egyéb módszerspecifikus képzésben szerzett ismereteit helyesen beillessze a szakterület speciális keretei közé.
Másrészről a szexuálpszichológiai szakpszichológus ismeri a szexuális egészség fejlesztésének és a szexuális életre nevelés/felkészítés korszerű megközelítéseit és a HIV prevenció alapjait. A szexuálpszichológiai szakpszichológus felkészült szexualitással és családtervezéssel kapcsolatos pszichoedukációs egyéni/csoportos foglalkozások tartására különböző célcsoportoknak. A szexuálpszichológiai szakpszichológus rendelkezik mindazzal a tudással és azokkal a kompetenciákkal, amelyek alkalmassá teszik őt arra, hogy fiatalok számára iskolai környezetben vagy egyéb kontextusban szexuális felvilágosító foglalkozásokat tartson.
Program, tanterv
A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek
- Segítő beszélgetés vezetésének képessége, konzultációs készségek elsajátítása
- Konfliktusmenedzselés páros helyzetben
- Kommunikációs készség fejlesztése egyéni és páros helyzetben
- Továbbküldést nem igénylő szexuális természetű problémák esetében a segítés fókuszának és módszerének helyes megítélése és segítő beszélgetés folytatásának képessége
- A koordinálás, továbbirányítás szükségességének és irányának helyes megítélése
- Megváltozott fizikai képességek esetén segítségnyújtás, lehetőség szerint a szexuális élet helyreállításában vagy a veszteségek feldolgozásában
- Csoportos és egyéni pszichoedukációs tevékenység végzése a családi és szexuális életre nevelés területén
- Iskolai szexuális felvilágosító programok tartása
- Kurrens szakmai, tudományos ismeretek közlése a szexuálpszichológia és a párkapcsolati egészség tárgykörében
- Képes a szexualitással kapcsolatos prevenciós programok kidolgozására különböző életkori csoportok számára
A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök:
Elméleti ismeretek:
- A szexualitás tárgykörének általános ismeretei
- A szexualitás biológiai, pszichológiai, szimbolikus, kommunikációs, kulturális, társas, társadalmi és egyéni, természetének megismerése
- A szexuális életre felkészítés, a pszichoedukáció és a prevencióterületének ismeretei
Kurrens tudományos ismeretek az alábbi területekről:
- A szexualitás fejlődése, orgazmus-elméletek, az aktus modellje, maszturbáció, menstruációs zavarok, pszichés meddőség, párválasztás, nemi úton terjedő betegségek, homoszexualitás, párkapcsolati elégedettség
- A szexuális és párkapcsolati nehézségek esetében alkalmazható pszichológiai módszerek elméleti hátterének ismeretei (előadás keretében)
Gyakorlati ismeretek:
- Általános, illetve közismereti tárgyak, pszichodiagnosztika
- A szexuális és párkapcsolati nehézségek esetében alkalmazható pszichológiai módszerekkel, intervenciós eljárásokkal kapcsolatos ismeretek bemutatása alkalmazásuk során (esetismertetés, módszerdemonstráció keretében)
- A szexuális és párkapcsolati nehézségek esetében alkalmazható pszichológiai módszerek területén szerzett gyakorlati ismeretek, részvétel esetismertető csoportban, szupervízió alatti esetvezetés és sajátélmény, pályaszocializáció, terepgyakorlat
Szakdolgozat
A képzés mintatantervei ezen az oldalon érhetők el.
Diploma után
A szakképzettség alkalmazása
- A szexuálpszichológiai szakpszichológus szakismerete lehetővé teszi számára, hogy szakszerű segítséget nyújtson a szexualitással és intimitással kapcsolatos nehézségek miatt hozzá fordulók tüneteinek önálló segítésében vagy szakszerű koordinálásában. Maradandó veszteség, deficit esetén azok elfogadásában.
- Továbbküldést nem igénylő szexuális tünetek esetén a segítő beszélgetés során pszichoedukációval, az önismeret és a kommunikációs készség fejlesztésével, specifikusan a szexuális nehézségek területére kifejlesztett pszichológiai módszerek használatával segítik a klienst, hogy a probléma mögött meghúzódó pszichológiai hátteret megismerje, hogy annak újbóli megjelenését megelőzze, vagy a továbbiakban azt saját erőből kezelni tudja.
- A szexuálpszichológiai szakpszichológus szakismerete lehetővé teszi számára, hogy iskolában, nevelési tanácsadóban vagy egyéb helyen a családi életre nevelés és szexuális felvilágosítás területén gyakorlati foglakozásokat, előadásokat tartson.
- Más szakterületekkel való tudományos együttműködés esetén képviseli a pszichológia tudományát. Ismeri a terület kurrens szakirodalmát, és különböző fórumokon ismeretterjesztő feladatokat lát el.
- Segít eligazodni a szexuális nehézség esetén tájékoztatást, segítséget kereső egyéneknek és pároknak a pszichológia sajátos eszközeivel.
- A pszichológia sajátos lehetőségeire támaszkodva felkérésre segíti és kiegészíti az urológus, andrológus, nőgyógyász szakorvosok munkáját.