ELTE Babalabor

A kutatók több laborhelyiségben is várják a fiatal résztvevőket, leginkább csecsemő- illetve óvodáskorú gyermekeket, ahol más-más módszereket alkalmaznak átfogó kérdéseik megválaszolására. Az egyik laborszobában szemmozgáskövető eszközzel térképezik fel a gyermekek nézési mintázatait, egy másik helyiségben érdekes, színes, speciálisan tervezett játékokat próbálhatnak ki a gyerekek. Egy harmadik laborban pedig egy 128 csatornás EEG-háló segítségével rögzíteni tudják a gyermekek agyi aktivitását különböző feladathelyzetekben.
Az elmúlt években több hosszabb kutatási projekt is lezárult. Egy Lendület pályázat keretében a felnőttkori, csoportközi gondolkodás gyökereit tárták fel különböző módszerekkel. Ennek tanulságai alátámasztották és kiegészítették azokat a korábbi vizsgálatokat, amelyek szerint a gyermekek nagyban építenek arra, hogy mások beszélik-e az anyanyelvüket, amikor eldöntik, hogy kitől sajátítsanak el új információt.
Egy másik projekt, amelyet az MTA POST-COVID projektje támogatott, a gyermekek digitális térben való tájékozódására fókuszált. Többek között azt elemezte, hogy mit gondolnak azokról, akikkel egy számítógépen keresztül találkoznak, illetve képesek-e megkülönböztetni a videóchatet a hagyományos videóktól és animációktól. Az eredmények azt mutatják, hogy már 18 hónapos kortól megfigyelhető ez a képesség.
A laborban számos további projekt is zajlik, például a gyermekek tudatelméleti és nyelvi képességeinek fejlődéséről. A jelenlegi kutatások egy újabb Lendület támogatásnak köszönhetően az epizodikus emlékezet fejlődését vizsgálják innovatív, játékos, valamint szemmozgást és agyi aktivitást rögzítő módszerekkel.
Hírek és publikációk a labor honlapján: https://babalabor.elte.hu/