Komplex vizsga

Komplex vizsga

Komplex vizsga

A komplex vizsgáról

A nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény 53§ (1) alapján (...) „A doktori képzés során, a negyedik félév végén, a képzési és kutatási szakasz lezárásaként és a kutatási és disszertációs szakasz megkezdésének feltételeként komplex vizsgát kell teljesíteni, amely méri, értékeli a tanulmányi, kutatási előmenetelt.”

A komplex vizsga zárja a doktori képzés I. képzési és kutatási szakaszát. A komplex vizsgát a hallgatónak kötelező teljesíteni a negyedik aktív félévében. Fontos, hogy a komplex vizsga nem halasztható! A komplex vizsga sikertelensége esetén szigorú korlátok között legfeljebb egy alkalommal ismételhető. A doktorandusz hallgatói jogviszonya megszűnik, ha – függetlenül annak okától – nem teljesítette a negyedik aktív félévének végén a komplex vizsgát.

A komplex vizsgán való részvételhez a hallgatónak teljesítenie kell a 84 kurzuskreditet (12 kurzust, ebből 9 kötelező és 3 szabadon választható) és 24 kutatási kreditet. A komplex vizsgához nincs szükség oktatási kreditek teljesítésére.

A Doktori Iskola Tanácsa 2022.06.23-án meghozott döntése alapján a kurzuskreditek és a kutatási kreditek mellett elvárja a 2023-ban és ezután felvett hallgatókról, hogy a komplex vizsgáig legalább 1 befogadott (tehát a peer-review folyamaton sikeresen átment, a főszerkesztő által hivatalosan igazolt nyilatkozat is elfogadható) tudományos közleménnyel rendelkezzenek hallgatóink. A publikáció meglétéről a témavezető köteles nyilatkozni a "Témavezetői nyilatkozat" című dokumentumon (ld.: alább), amit a hallgatónak kötelező leadnia a komplex vizsgára való jelentkezéskor. A publikációs követelményekről bővebben itt olvashat.

Hallgatóknak

A Tanulmányi Hivatal tájékoztatója a komplex vizsgák eljárásrendjéről ide kattintva érhető el.

Az ELTE Neveléstudományi Doktori Iskolájában lefolytatott komplex vizsgák tartalma és menete

Komplex vizsga tartalma és menete (utolsó módosítás: 2022.12.06.)

Mellékletek, sablonok

Témavezetői nyilatkozat a hallgató komplex vizsgára bocsáthatóságáról és értékelés 2023. előtt felvetteknek - szerkeszthető Word sablon
Témavezetői nyilatkozat a hallgató komplex vizsgára bocsáthatóságáról és értékelés  2023-ban és után felvetteknek - szerkeszthető Word sablon
Kutatási tervvel kapcsolatos elvárások - pdf

Elméleti rész témakörei

Elméleti témakörök
Kutatásmódszertani témakörök

Vizsgabizottságnak, opponenseknek

Komplex vizsga útmutató (utolsó módosítás: 2022.12.06.)
Kutatási terv értékelési szempontjai - pdf
Kutatási terv értékelési szempontjai - letölthető excel fájl, magyar és angol nyelven

 

A LENTI INFORMÁCIÓK CSAK AZOKRA VONATKOZNAK, AKIKNEK A 2024/2025/I. FÉLÉV A NEGYEDIK AKTÍV FÉLÉVÜK, VAGY EBBEN A FÉLÉVBEN SZERETNÉNEK KOMPLEX VIZSGÁT TENNI

Kedves Hallgatók!

A nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény 53§ (1) alapján (...) A doktori képzés során, a negyedik félév végén, a képzési és kutatási szakasz lezárásaként és a kutatási és disszertációs szakasz megkezdésének feltételeként komplex vizsgát kell teljesíteni, amely méri, értékeli a tanulmányi, kutatási előmenetelt.

A komplex vizsgát a tárgyfelvételi időszakban (kurzusokat 2024.09.09. hétfő 17:00 – 2024.09.19. csütörtök 16:00 között) fel kell venni a Neptunban a DNEV16-X kódon. Kérjük, hogy a tantárgyfelvétel végéig vegyék fel a komplex vizsgát a Neptunban.

A komplex vizsga előfeltétele a felvételi határozatban megadott modulok teljesítése, továbbá 24 kutatási kredit megszerzése a 4. félév végéig. A teljesített kurzusokat és a kutatási krediteket a Neptunba belépve, a Tanulmányok/Leckekönyv menüpontot kiválasztva, a féléveknél minden félévet kijelölve tudják ellenőrizni.

A komplex vizsgára jelentkezés is a Neptunban kérvény formában történik, amelyről a hallgató értesítést kap, és a kötelező dokumentumait fel kell tölteni 2024. október 31-ig a Neptunba:

  • jelentkezési lap kitöltése (Neptun > Ügyintézés/Kérvények)
  • a következő 4 félévre (kutatási és disszertációs szakasz) vonatkozó kutatási- és munkaterv
  • a témavezető nyilatkozata a hallgató komplex vizsgára bocsáthatóságáról és értékelése a hallgatónak a képzési és kutatási szakaszban nyújtott teljesítményéről. FONTOS! A 2023-ban vagy azután felvett hallgatók esetében előfeltétel legalább egy befogadott tudományos közlemény megléte ELTE Pedagógia és Pszichológiai Kar Doktori Szabályzatának 32§ (1) bekezdésében meghatározottak szerint. Kérjük, hogy ennek megfelelő témavezetői nyilatkozat sablont használjanak!

  • a kutatási terv plágiumellenőrzésének eredménye a Turnitin szoftverben (ezzel kapcsolatban később küldünk tájékoztatást).

A komplex vizsgára vonatkozó követelményeket, és feltöltendő dokumentumok formai követelményéről itt tud bővebben olvasni: https://www.ppk.elte.hu/nevtudphd/komplexvizsga. A komplex vizsgáról az Egyetemi Doktori Szabályzat 48§-55§-a és a Kari Doktori Szabályzat 29§-a rendelkezik

A komplex vizsgára a vizsgaidőszakban (2024.12.16. – 2025.02.01.) fog sor kerülni, a pontos időpontról a Tanulmányi Hivatal legalább 21 nappal korábban értesíti a vizsgára jelentkezetteket a Neptunban.

A komplex vizsga két részből áll:

  1. Az elméleti részben a vizsgázó két, a moduljain belül elvégzett, a disszertációjához kapcsolódó tárgyból vizsgázik kapcsolva ezeket a kutatómunkája elméleti vonatkozásaihoz.
  2. A disszertációs részben a vizsgázó beszámol a témája szakirodalmi hátteréről, kutatási eredményeiről, ismerteti a doktori képzés kutatási és disszertációs szakaszára vonatkozó kutatási tervét, valamint a doktori értekezés elkészítésének és az eredmények publikálásának ütemezését.

A kutatási tervek első változatát a korábbi évek gyakorlatához hasonlóan idén is 2024.09.30.-ig kérjük megküldeni az ndi@ppk.elte.hu email címre, hogy a doktori iskola hallgatói és témavezetői számára elérhetővé, véleményezhetővé tegyük azt egy védett, online felületen. A draft verzió elküldésével egyúttal automatikusan hozzájárulnak ahhoz, hogy azt közzé tegyük a többi komplex vizsgázó hallgató és a témavezetők számára. A végleges verzió leadási határideje a fentebb írtak szerint 2024. október 31.

A végleges kutatási tervet két opponens fogja előzetesen véleményezni, melyeket még a vizsga előtt rendelkezésükre bocsátunk.

A Tanulmányi Hivatal útmutatója itt érhető el.

A fentiekkel kapcsolatos további kérdés esetén forduljanak hozzánk bizalommal.

Üdvözlettel:
a Doktori Iskolák Titkársága