Európai metszéspontok az ifjúsági munka képzésében

2021.12.13.
Európai metszéspontok az ifjúsági munka képzésében
Európai egyetemek és civil szervezetek képviselői egyeztettek az ifjúsági munkával foglalkozó szakemberek képzését érintő jó gyakorlatokról az ELTE PPK-n. A háromnapos Erasmus+ szeminárium keretében bemutatták az ELTE nemrég indult ifjúsági közösségszervezés képzését is.  

A 2021. november 30. és december 2. között megrendezett Intersections in youth work education pathways and practices c. szemináriumot a Tempus Közalapítvány Erasmus+ Ifjúsági Csoportja és az ELTE PPK Felnőttképzés-kutatási és Tudásmenedzsment Intézete (FTI) szervezte azzal a céllal, hogy kezdeményezze a párbeszédet a terület képviselői között az ifjúsági szakemberek képzéséről, azok tapasztalatairól és lehetőségeiről, valamint a szféra helyéről a professzionális szakmai palettán. 

A résztvevők a három nap során megvitatták, hogyan kapcsolódhat egymáshoz a formális és informális képzés az ifjúsági szektorban, milyen szerepe lehet ebben az Erasmus+ és az ESC projekteknek és milyen hasonlóságokat, illetve különbségeket mutat az ifjúsági munkával foglalkozó szakemberek képzése Európa különböző országaiban, különös tekintettel Magyarországon.

A hazai formális képzés egyik példájaként az esemény vendégei megismerhették az ELTE PPK FTI közösségszervezés BA alapképzését, amelynek egyik szakiránya a 2021. februárjában indult ifjúsági közösségszervezés. Az erősen gyakorlatorientált képzésen, az Intézet partnerkapcsolatainak és az oktatók nyitottságának köszönhetően, a hallgatók különféle terepgyakorlaton vehetnek részt. A workshopon előadást tartott Dorner Helga, az FTI vezetője is, aki felhívta a figyelmet az egyetem ún. harmadik missziójára, amely a közösségi és civil kapcsolatok, együttműködések kapcsán valósulhat meg.

A nyolc európai országból érkezett15 fős delegáció már közös kutatási projektek és stratégiai együttműködések tervezését is megkezdte.