ELTEfeszt 2021
2021. október 08. 07:30 - 15:00
ELTE Trefort-kert (1088 Budapest, Múzeum krt. 4.)
2021. október 08. 07:30 - 15:00
ELTE Trefort-kert (1088 Budapest, Múzeum krt. 4.)
Az ELTE 9. alkalommal szervezi meg egyetemi nyílt napját, ahol a továbbtanulás előtt álló fiatalok első kézből kaphatnak információt az Egyetem képzési kínálatáról, a felvételiről, a nemzetközi programokról, a Hallgatói Önkormányzat munkájáról, valamint a sportlehetőségekről. Oktatóink egész nap előadásokkal, mintaórákkal és interaktív workshopokkal adnak ízelítőt az ELTE-n folyó tudományos munkából, a kertben pedig az egyetemi élettel kapcsolatos szabadidős programok közül lehet válogatni.
Helyszín: ELTE Trefort kert, 1088 Budapest, Múzeum körút 4.
Programok egész nap! Hiányzási igazolások 15 órától a Gólyavár regisztrációs pultjánál kérhetők.
Központi előadások
Az ELTE központi programjaira a Gólyavárban kerül sor, amelyek között a PPK oktatója, Balázs Judit egyetemi tanár A pandémia hatása a mentális egészségre címmel tart előadást. Tovább a központi programokra>>>
Az ELTE PPK programjai
Az ELTE PPK oktatói a D és a C épületben előadásokkal, workshoppal és személyiségpszichológiai teszttel várják az érdeklődőket.
10.00–11.00
Áltudományok, álhírek és koronavírus: ördögi kör
A koronavírus nyomán korábban nem látott dezinformációs járvány jelent meg, amely vissza is hatott a vírus terjedésére: a több álhír magasabb fertőzöttséget és több halálesetet eredményezett. Megváltozott a társadalom viszonya is a tudományhoz: a többség alkalmazta a tudomány által képviselt javaslatokat, a lakosság egy jelentős részénél viszont népszerűvé váltak a tudományellenes nézetek és összeesküvés-elméletek. Az előadás bemutatja, hogy az áltudományok terjedése hogyan ássa alá a vírus elleni védekezést.
Előadó: Krekó Péter habilitált egyetemi docens
Helyszín: D épület 2. emelet, Eötvös terem
Nők az olimpiákon – az egyenjogúság XX. századi története
Miért nem vehettek részt nők az első olimpián? Miért ellenezte a részvételüket a haladó szellemű Coubertin báró? Mely sportágakat űzték a nők már a XIX. században is? Hogyan változott meg a közvélekedés a nők sportjáról? Eredményesebbek-e az olimpiákon a nők, mint a férfiak? Ki lehetett volna az első magyar olimpiai érmes nő már 1908-ban, és miért nem lett az? Az előadás végén a résztvevők játszhatnak is, a kvíz nyertese ELTE PPK-s ajándékcsomagot kap.
Előadó: Bukta Zsuzsanna egyetemi adjunktus, a Magyar Olimpiai Akadémia elnöke
Helyszín: D épület földszint, Puskin terem
11.00–12.00
Pszichopátia – tények és tévhitek
Amikor meghalljuk azt a szót, hogy pszichopata, akkor az elsők között a sorozatgyilkosok olyan nagy „klasszikusai” jutnak az eszünkbe, mint Hannibal Lecter vagy Ted Bundy. Azonban nem minden pszichopata sorozatgyilkos,és nem minden sorozatgyilkos pszichopata – számos tévhit kering ezzel a személyiségzavarral kapcsolatban. Mi a különbség a pszichopátiás vonások és a pszichózis között? A pszichopaták születnek vagy azzá tesszük őket? Lehet-e „kezelni” ezt a pszichés zavart? Az előadás ilyen és ehhez hasonló kérdéseket jár körül.
Előadó: Magi Anna egyetemi tanársegéd
Helyszín: D épület 2. emelet, Eötvös terem
Sportos játékok vagy játékos sportok?
Vajon miért játszik az ember? És miért sportol? Van-e a kettő között különbség? Huizinga történeti és filozófiai nézete szerint a sport gyökerei is a játékokhoz nyúlnak vissza. De vajon a sportjátékok játékosabb sportok, mint az esztétikai, küzdő- és teljesítménysportok? Vajon a játék komoly szerepet kap a sportjátékok edzésein? És a sportolók „játszanak” egy tétmérkőzésen? A játékokkal fűszerezett előadás a fenti kérdéseket járja körbe és bemutatja napjaink kutatási eredményeit.
Előadó: Kovács Katalin egyetemi docens
Helyszín: D épület földszint, Puskin terem
Mit tudunk és mit nem a magyar fiatalok egészségéről?
A résztvevők egy régóta zajló, nemzetközi kutatás alapján beszélgetnek a hazai fiatalok egészségéről, megnézik a legutóbbi adatfelvétel néhány érdekes eredményét (pl. alkoholfogyasztás, szexuális egészség, kortárs bántalmazás). Kitérnek arra, hogy mennyire hihetőek az eredmények, milyen egészségmagatartásokban erősek a magyar fiatalok, és melyek a fejlesztendő területek. Emellett megbeszélik, milyen témákkal lehetne még jobban körülírni a magyar iskolások szokásait, életmódját.
A workshopon legfeljebb 25 fő vehet részt. A programra az ELTE PPK információs standjánál lehet regisztrálni a teremkapacitás erejéig.
Előadó: Várnai Dóra Eszter egyetemi adjunktus
Helyszín: C épület, alagsor 8-as terem
13.00–14.00
A jövő munkaerőpiaca és munkahelye: a mesterséges intelligencia és a HR
A technológiai változások következtében soha nem látott gyorsasággal változik a munkaerőpiac és a munkaerővel szembeni elvárások. Milyen tudásra, ismeretekre és kompetenciákra lesz szükségünk a munkaerőpiacon 10–20 év múlva? Milyen hatással lesz a munkahelyekre a mesterséges intelligencia? Várhatóan milyen foglalkozások szűnnek meg, és milyen új munkakörök születnek? Kiderül az előadásból.
Előadó: Hegyi-Halmos Nóra egyetemi adjunktus
Helyszín: D épület 2. emelet, Eötvös terem
Facebook-esemény
Rejtett hálózatok az iskolában
A tanulókat számos hálózat veszi körbe az iskolában, még ha ez első pillantásra sokszor nem is tűnik fel. Az előadás során szó esik az informatikai hálózatokról, a közösségi média és a valós társas kapcsolatrendszer különbségeiről, tanulásról és tudáscseréről, a tananyag hálózatos struktúrájáról és a Máté-effektusról is. A prezentáció kitér a Barabási Albert-László által vázolt elméleti problémák pedagógiai vonatkozásaira, így az iskolai sikeresség és a hálózatok kapcsolatára is.
Előadó: Szabó Zoltán András egyetemi adjunktus
Helyszín: D épület földszint, Puskin terem
10.00–14.00
Mennyire ismered önmagad?
Személyiségpszichológiai kérdőívek kitöltése – automatikus visszajelzéssel és beszélgetési lehetőséggel.
Vezetik: Pigniczkiné Rigó Adrien egyetemi docens és PhD-hallgatói
Helyszín: C épület, 002-es terem
8.00-14.00
ELTE PPK információs pult
A D épület előtt felállított információs pultunknál a diákok egy meleg tea mellett értesülhetnek a képzéseinkkel és a felvételivel kapcsolatos tudnivalókról. Az ELTE PPK Hallgatói Önkormányzata színes programokkal készül, a karismereti kvízünket sikeresen kitöltők pedig ajándékot kapnak.
8.00-17.00
B és C épület előtt: Eurohandball 2022 szurkolói zóna
Interaktív teljesítménymérő játékokkal várják a sport iránt érdeklődőket az ELTE PPK-val kötött együttműködés keretében a 2022-es kézilabda Európa-bajnokság szervezői. Tudd meg, mire vagy képes! Próbáld ki a lövéserősség-mérést, az adogatógépet és teszteld a reakcióidődet!