Létrejött a Munkaerőpiac Új Kihívásai Kutatócsoport

2020.03.02.
Létrejött a Munkaerőpiac Új Kihívásai Kutatócsoport
A kutatócsoport célja azoknak a jelenségeknek a vizsgálata, amelyek az utóbbi tíz évben alakították a munkaerőpiacot.

A munkaerőpiac jelentős változáson ment keresztül a 2008-as pénzügyi válság után, amire az oktatásnak (LLL, önfejlesztés) és az emberi erőforrás gazdálkodásnak reagálnia kell. A változási folyamat gyors és hatékony válaszokat igényel a döntéshozóktól, a gazdasági szereplőktől, a szervezetek vezetőitől is. A Csehné Papp Imola vezetésével 2020 januárjában alakult kutatócsoport célja, hogy nemzetközi és hazai kontextusban, elméleti és gyakorlati megközelítésben azt járja körbe, hogy az utóbbi tíz évben milyen jelenségek alakították Európa-szerte a gazdaságot, ezek milyen változásokat generáltak, továbbá, hogy felmérje és felvázolja, milyen, merőben új szemléletmódra van szükség az oktatásban. Az oktatás egyre inkább társadalom- és gazdaságpolitikai eszközként is megjelenik a gondolkodásban, s mint ilyen, hozzájárul a versenyképesség fokozásához, ennél fogva kulcsszerepe vitathatatlan.

A vizsgálni kívánt új munkaerőpiaci kihívások:

  • A fejlett világ dolgozói sokkal mobilabbá váltak és megindult egy Európán belüli migráció is: a munkaerő a fejlődő gazdaságokba, „hotspotokba” vándorol.
  • Ma már nincs olyan szektor és nincs olyan piaci szereplő, amelyik ne küzdene a megfelelően képzett munkaerő hiányával. A munkaerőhiányt a köztudatban sokszor azonosítják a tehetséges munkavállalók elégtelen számával. A két fogalom azonban eltérő tartalommal bír.
  • Az elmúlt 3-5 év gazdasági változásai a munkavégzés körülményeire is hatnak. Az atipikus foglalkoztatási formák egyre nagyobb térnyerése ma mér nem kérdés, hanem fokozódó tendencia.
  • A munka az igényelt végzettségek és kompetenciák tekintetében is átalakul.

A kutatócsoport tagjai: